Barrio (8.x-4.4) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: None
it: Nessuno

en: Container
it: Contenitore

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Updated
it: Aggiornato

en: Icons
it: Icone

en: Components
it: Componenti

en: n/a
it: n/d

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Normal
it: Normale

en: Up
it: Su

en: Medium
it: Medio

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: New
it: Nuovo

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: medium
it: medio

en: small
it: piccola

en: large
it: grande

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Fonts
it: Caratteri

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Primary
it: Primario

en: Pagination
it: Paginazione

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Dark
it: Scuro

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date
