Bootstrap DateTime Picker (3.0.1-alpha1) - en to nl translation catalogue (48 entries)

en: Language
nl: Taal

en: Date
nl: Datum

en: None
nl: Geen

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Time
nl: Tijd

en: Display
nl: Weergeven

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Widget type
nl: Widgettype

en: Calendar
nl: Kalender

en: here
nl: hier

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Arabic
nl: Arabisch

en: French
nl: Frans

en: Italian
nl: Italiaans

en: Months
nl: Maanden

en: or
nl: of

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Auto
nl: Automatisch

en: Years
nl: Jaren

en: Finnish
nl: Fins

en: German
nl: Duits

en: Polish
nl: Pools

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Turkish
nl: Turks

en: About
nl: Over

en: Light
nl: Licht

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Dark
nl: Donker

en: Use CDN
nl: CDN gebruiken

en: The placeholder will be shown in the element until the user starts entering a value.
nl: De plaatshouder wordt in het veld getoond totdat de gebruiker een waarde invult.

en: Date/time elements
nl: Datum/tijd elementen

en: Specifies the minimum date.
nl: Specificeert de minimumdatum.

en: Specifies the maximum date.
nl: Specificeert de maximumdatum.

en: %name must be a valid date.
nl: %name moet een geldige datum zijn.

en: Accepts any date in any <a href="https://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/tar_7.html#Date-input-formats">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
nl: Elke datum in <a href="https://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/tar_7.html#Date-input-formats">GNU Date Input Format</a> is toegestaan. Tekenreeksen zoals today, +2 months, en Dec 9 2004 zijn allemaal geldig.

en: Custom…
nl: Aangepast…

en: Custom date format…
nl: Aangepaste datumnotatie…
