Bootstrap Italia (2.7.2) - en to uk translation catalogue (176 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Images
uk: Зображення

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Read more
uk: Читати далі

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: More
uk: Ще

en: Social networks
uk: Соціальні мережі

en: Download
uk: Завантаження

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: logo
uk: логотип

en: Link
uk: Посилання

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Section
uk: Розділ

en: Teaser
uk: Анонс

en: Upload
uk: Викласти

en: Back to top
uk: Нагору

en: Separator
uk: Розділювач

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Fields
uk: Поля

en: Gallery
uk: Галерея

en: Search settings
uk: Налаштування пошуку

en: Normal
uk: Звичайне

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Medium
uk: Середній

en: Month
uk: Місяць

en: Details
uk: Подробиці

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Note
uk: Примітка

en: Color
uk: Колір

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Close
uk: Закрити

en: Attachments
uk: Вкладення

en: in
uk: в

en: Today
uk: Сьогодні

en: Map
uk: Мапа

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Info
uk: Інформація

en: Red
uk: Червоний

en: White
uk: Білий

en: Carousel
uk: Карусель

en: Unset
uk: Вимкнено

en: Standard
uk: Стандарт

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Cyan
uk: Блакитний

en: by
uk: за авторством

en: News
uk: Новини

en: Ok
uk: Гаразд

en: about
uk: про

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Webform
uk: Вебформа

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Language switcher
uk: Перемикач мови

en: Teal
uk: Зеленувато-блакитний

en: Pink
uk: Рожевий

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Title tag
uk: Теґ заголовку

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Auto
uk: Авто

en: Timeline
uk: Графік часу

en: Overlay
uk: Накладання

en: Black
uk: Чорний

en: Screen
uk: Екран

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Important
uk: Важливе

en: Main Content
uk: Основний вміст

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Tables
uk: Таблиці

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Light
uk: Світла

en: Citation
uk: Цитування

en: Indigo
uk: Індиго

en: Image description
uk: Опис зображення

en: Primary
uk: Основні

en: Search type
uk: Тип пошуку

en: Image type
uk: Тип зображення

en: Show title
uk: Показувати заголовок

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Current language
uk: Поточна мова

en: Go to
uk: Перейти

en: Scrollable
uk: Прокручується

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Callout
uk: Виклик

en: Show icon
uk: Показувати іконку

en: Variant
uk: Варіант

en: Multiply
uk: Множення

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Zero
uk: Нуль

en: School
uk: Школа

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: The logo could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти логотип.

en: Big
uk: Великий

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Difference
uk: Різниця

en: Site search
uk: Пошук сайтом

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Dark
uk: Темний

en: Municipality
uk: Муніципалітет

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Accordion item
uk: Елемент "акордеона"

en: Custom classes
uk: Власні класи

en: Extra Large
uk: Дуже високий

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Other information
uk: Інші відомості

en: 3 Columns
uk: 3 колонки

en: 4 Columns
uk: 4 колонки

en: 6 Columns
uk: 6 колонок

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Заголовок 2

en: Heading 3
uk: Заголовок 3

en: Loading…
uk: Завантаження ...

en: Heading 4
uk: Заголовок 4

en: Hero
uk: Герой

en: Column type
uk: Тип стовпчика

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Branding block
uk: Блок брендування

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: Search by keyword or phrase.
uk: Пошук за ключовим словом або фразою
