Bootstrap Layouts (8.x-5.5) - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Center
uk: По центру

en: Background
uk: Тло

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Visible
uk: Видиме

en: Layout
uk: Макет

en: Utility
uk: Допоміжні

en: Medium
uk: Середній

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Hidden
uk: Приховано

en: Tokens
uk: Замінники

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Classes
uk: Класи

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Columns
uk: Колонки

en: Row
uk: Рядок

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Justify
uk: По ширині

en: Wrapper
uk: Обгортка

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: Extra Small
uk: Надмале

en: Muted
uk: Приглушено

en: Region: @region
uk: Область: @region
