Brainstorm profile (8.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (451 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Development
tr: Geliştirme

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: Article
tr: Makale

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Version
tr: Sürüm

en: core
tr: çekirdek

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Parent
tr: Üst öge

en: Parents
tr: Üst terimler

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Core
tr: Çekirdek

en: Archive
tr: Arşiv

en: Views
tr: Görünümler

en: Main
tr: Ana

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Region
tr: Bölge

en: Menu
tr: Menü

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Files
tr: Dosyalar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Data type
tr: Veri türü

en: Separator
tr: Ayraç

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Vertical
tr: Dikey

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: Added
tr: Eklendi

en: Module
tr: Modül

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Term ID
tr: Terim ID

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Conditions
tr: Koşullar

en: OK
tr: Tamam

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Node Types
tr: Düğüm Türleri

en: Width
tr: Genişlik

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Colors
tr: Renkler

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Button
tr: Düğme

en: Last
tr: Son

en: Rows
tr: Satırlar

en: Cache
tr: Önbellek

en: Tools
tr: Araçlar

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Order
tr: Sıralama

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Additional options
tr: Ek seçenekler

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Profile
tr: Profil

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Root
tr: Kök

en: in
tr: içinde

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Clear
tr: Temizle

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: First
tr: Birinci

en: Lists
tr: Listeler

en: Period
tr: Nokta

en: Map
tr: Harita

en: Randomize
tr: Rastgele belirle

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: Caption
tr: Başlık

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: profile
tr: profil

en: Fade
tr: Açılma/kararma

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Team
tr: Takım

en: Missing
tr: Kayıp

en: Installed
tr: Kurulu

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Reversed
tr: Tersine

en: Changed
tr: Değişti

en: Relationship
tr: İlişki

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Information
tr: Bilgi

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Menus
tr: Menüler

en: Above
tr: Üstte

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: Hide
tr: Gizle

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Extension
tr: Uzantı

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Overlay
tr: Üst katman

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Packages
tr: Paketler

en: Package
tr: Paket

en: All types
tr: Tüm türler

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: Finish
tr: Bitir

en: Company name
tr: Şirket adı

en: About
tr: Hakkında

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: pixels
tr: piksel

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Colon
tr: İki nokta

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: IP address
tr: IP adresi

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Root term
tr: Kök terim

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Uses
tr: Kullanım

en: Clients
tr: İstemciler

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Slash
tr: Bölü

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Array
tr: Dizi

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Field formatter
tr: Alan biçimleyici

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Pager type
tr: Sayfalayıcı tipi

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Image linked to content
tr: Resim içeriğe bağlandı

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Notify of Path Changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: Insert this token into your form
tr: Bu değişkeni formunuza ekleyin

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Administer addtoany
tr: Addtoany eklentisini yönet

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Social
tr: Sosyal

en: Hash
tr: Karma

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: Master
tr: Ana (master)

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Hyphen
tr: Tire

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Süslü sol parantez

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Süslü sağ parantez

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: Responsive image
tr: Duyarlı görsel

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: Original @entity
tr: Özgün @entity

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Joined path
tr: Katılma yolu

en: Breakpoint
tr: Kırılma noktası

en: Installation profile
tr: Kurulum profili

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
tr: Örneğin 3 olarak ayarlarsanız, ilk 3 öğe görüntülenmez.

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Simple configuration
tr: Basit yapılandırma

en: Configuration type
tr: Yapılandırma tipi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: Context assignments
tr: Bağlam atamaları

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Format type machine name
tr: Biçim türü makine adı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilecek bir özel blok bulunamadı.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.
