Brainstorm profile (8.x-1.0-beta4) - en to is translation catalogue (181 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Development
is: Þróun

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: more
is: meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: optional
is: valkvæmt

en: Article
is: Grein

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Version
is: Útgáfa

en: core
is: kjarni

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Number
is: Númer

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Parent
is: Foreldri

en: Parents
is: Foreldrar

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Core
is: Kjarni

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Views
is: Gagnasýn

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Region
is: Svæði

en: Menu
is: Valmynd

en: Updated
is: Uppfært

en: Layout
is: Útlit

en: Components
is: Íhlutir

en: ID
is: Kenni

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Configure
is: Stilla

en: Files
is: Skrár

en: Options
is: Möguleikar

en: Data type
is: Gagnategund

en: Separator
is: Skilja

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: The name of the menu.
is: Nafnið á valmyndinni.

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: E-mail address
is: Netfang

en: Fields
is: Svæði

en: Conditions
is: Skilyrði

en: OK
is: Í lagi

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Width
is: Breidd

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: State
is: Fylki

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: Blog
is: Blogg

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Last
is: Síðasta

en: Rows
is: Raðir

en: Cache
is: Flýtiminni

en: Tools
is: Tól

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Order
is: Pöntun

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: @name module
is: @name eining

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Hidden
is: Falið

en: Clear
is: Hreinsa

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Languages
is: Tungumál

en: First
is: Fyrsta

en: Period
is: Punktur

en: author
is: höfundur

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Relationship
is: Tengsl

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Tabs
is: Flipar

en: Photo
is: Mynd

en: Apply
is: Virkja

en: Information
is: Upplýsingar

en: Authors
is: Höfundar

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Blocks
is: Blokkir

en: Menus
is: Valmyndir

en: Permission
is: Réttindi

en: Hide
is: Fela

en: Automatic alias
is: Sjálfvirkt samnefni

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Context
is: Samhengi

en: Company name
is: Nafn fyrirtækis

en: About
is: Um

en: IP address
is: IP vistfang

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Comma
is: Komma

en: Semicolon
is: Semikomma

en: Alias: @alias
is: Samnefni: @alias

en: No alias
is: Ekkert samnefni

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: Current page
is: Núverandi síða

en: One-time login URL
is: Einskiptis innskráningarslóð

en: The URL of the one-time login page for the user account.
is: Vefslóð fyrir einskiptis innskráningarslóð notanda.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Plus sign
is: Plús tákn

en: Percent sign
is: Prósentutákn

en: Dollar sign
is: Dollaramerki

en: Less-than sign
is: Minna-en tákn

en: Greater-than sign
is: Stærra-en tákn

en: About us
is: Um okkur
