Brightcove Video Connect (3.0.0) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Images
id: Gambar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Edit
id: Sunting

en: default
id: standar

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Client ID
id: ID Klien

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: State
id: Status

en: Events
id: Acara

en: Basic
id: Dasar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Sources
id: Sumber

en: Source
id: Sumber

en: Installed
id: Terinstal

en: Changed
id: Berubah

en: Complete
id: Selesai

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Any
id: Setiap

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: The settings have been saved.
id: Setingan telah disimpan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Digest
id: Intisari

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Any safe
id: Apapun yang aman

en: Asc
id: Urutan turun

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
id: Anda yakin untuk menghapus @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
id: @entity-type %label telah dihapus.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
id: Terjemahan @language @entity-type %label telah dihapus.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
id: Anda yakin untuk menghapus terjemahan @language dari @entity-type %label?
