Btester Blog (2.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: File
fr: Fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: blog posts
fr: billets de blog

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Last
fr: Dernier

en: Sort by
fr: Trier par

en: First
fr: Premier

en: author
fr: auteur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Blocks
fr: Blocs

en: Blog posts
fr: Billets de blog

en: Next >
fr: Suivant >

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Order by
fr: Trier par

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Uses
fr: Utilisations

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: View recent blog entries
fr: Voir les billets récents

en: Single-user blogs
fr: Blogs mono-utilisateur

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
fr: Chaque entrée de blog de l'utilisateur est automatiquement affichée avec un lien pointant vers la page principale du blog de l'utilisateur. Vous pouvez créer autant de blogs mono-utilisateur que vous avez d'utilisateurs du site avec les droits de créer un contenu blog.

en: Multi-user blogs
fr: Blogs multi-utilisateurs

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
fr: Les entrées de blog de chaque blog mono-utilisateur sont aussi regroupés dans un blog central multi-utilisateurs, qui affiche les contenus de blog de tous les utilisateurs en une liste unique.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
fr: Il y a un élément de menu optionnel <em>Blogs</em> ajouté dans le menu de navigation, qui affiche tous les blogs disponibles sur votre site, et un élément <em>Mon blog </em> qui affiche les entrées de blog de l'utilisateur courant.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fr: Le module Blog crée également un bloc des <em>Billets récents</em> qui peut être activé depuis la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>.

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
fr: Le module Blog permet aux utilisateurs inscrits d'entretenir un journal en ligne ou <em>blog</em>. Les blogs sont constitués de <em>billets</em>. Par défaut, les billets sont affichés en première page par ordre décroissant de date de création et les commentaires sont activés. Pour plus d'informations, voir la section <a href='@blog'>module Blog</a> du manuel en ligne.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Master
fr: Principal
