Btester Blog (2.0.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Comments
ru: Комментарии

en: Tags
ru: Теги

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: File
ru: Файл

en: Reset
ru: Сбросить

en: blog posts
ru: Сообщения блога

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Introduction
ru: Введение

en: Desc
ru: По убыванию

en: Navigation
ru: Навигация

en: Blog
ru: Блог

en: Last
ru: Последний

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: First
ru: Первый

en: author
ru: автор

en: Apply
ru: Применить

en: Block description
ru: Описание блока

en: Blocks
ru: Блоки

en: Blog posts
ru: Записи в блогах

en: < Previous
ru: < Предыдущая страница

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Offset
ru: Пропустить

en: About
ru: Информация

en: Uses
ru: Использование

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: View recent blog entries
ru: Просмотреть последние записи в блоге

en: Single-user blogs
ru: Персональные блоги

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
ru: В записи блога каждого пользователя автоматически отображается ссылка на главную страницу блога пользователя. На сайте может создаваться столько блогов, как будто у вас сервис по созданию личных блогов.

en: Multi-user blogs
ru: Мультиблоговый сервис

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
ru: Записи из каждого персонального блога собираются в один центральный мультиблог, где показывается содержание всех блогов в одном списоке.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
ru: В меню навигации существует (настраиваемый по желанию) пункт меню <em>Блоги</em>, который отображает содержание всех блогов доступных на вашем сайте и пункт меню <em>Мой блог</em> показывающий записи блога текущего пользователя.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ru: Модуль Blog создаёт по умолчанию блок <em>Последние записи блога</em> который может быть включён на <a href="@blocks">странице администрирования блоков</a>.

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
ru: Модуль Blog позволяет зарегистрированным пользователям содержать сетевой журнал или <em>блог</em>. Блог состоит из личных <em>записей блога</em>. По умолчанию, записи блога отображаются в обратном хронологическом порядке (последняя запись сверху), с возможностью комментирования и автоматическим размещением на заглавной странице сайта. Дополнительные сведения смотрите в онлайновом руководстве <a href='@blog'>Blog module</a>.

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Post comments
ru: Добавление комментариев

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Blog tags
ru: Теги блога

en: Master
ru: Основной

en: Blog post
ru: Пост блога

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Blog Tags
ru: Теги блога
