Btester Blog (2.0.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Comments
uk: Коментарі

en: Tags
uk: Теґи

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: File
uk: Файл

en: Reset
uk: Скинути

en: blog posts
uk: Повідомлення блога

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Introduction
uk: Вступ

en: Desc
uk: Спад

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Blog
uk: Блоґ

en: Last
uk: Останній

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: First
uk: Перший

en: author
uk: автор

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Blocks
uk: Блоки

en: Next >
uk: Далі >

en: < Previous
uk: < Назад

en: Order by
uk: Впорядкувати за

en: Offset
uk: Зміщення

en: About
uk: Про модуль

en: Uses
uk: Використання

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: View recent blog entries
uk: Переглянути останні записи у блозі

en: Single-user blogs
uk: Однокористувацькі блоґи

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
uk: Кожний запис у блозі користувача автоматично відображується з посиланням на основну сторінку блоґу користувача. Однокористувацьких блоґів створюється стільки, скільки на сайті користувачів з повноваженнями створювати блоґи.

en: Multi-user blogs
uk: Багатокористувацькі блоґи

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
uk: Записи в однокористувацьких блоґах також можуть бути зібрані в один центральний багатокористувацький блоґ, що відображує вміст блоґів усіх користувачів в одному списку.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
uk: До меню Навігації приєднується додатковий пункт меню <em>Блоґи</em>, який відображає всі наявні на сайті блоґи, а також пункт <em>Мій блоґ</em>, що відображає записи блоґу поточного користувача.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
uk: Модуль Блоґ також створює стандартний блок <em>Останні дописи блоґу</em>, котрий можна увімкнути на сторінці <a href="@blocks">Адміністрування блоків</a>.

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
uk: Модуль Блоґ (Blog) надає зареєстрованим користувачам можливість вести мережевий щоденник, тобто <em>блоґ</em>. Блоґи складаються з окремих <em>записів блоґу</em>. Початково записи блоґу відображуються за часом створенняи в порядку спадання, з увімкненими коментуванням та винесенням на головну сторінку сайту. Додаткову інформацію дивіться у статті онлайнового довідника про <a href='@blog'>модуль Блоґ</a>.

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Post comments
uk: Публікація коментарів

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Paragraphs
uk: Абзаци
