Btester Blog (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Reset
it: Ripristina

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Desc
it: Disc

en: Navigation
it: Navigazione

en: Last
it: Ultimo

en: Sort by
it: Ordina per

en: First
it: Primo

en: author
it: autore

en: Apply
it: Applica

en: Blocks
it: Blocchi

en: < Previous
it: < Precedente

en: Order by
it: Ordina per

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Uses
it: Usa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: View recent blog entries
it: Vedi messaggi recenti del blog

en: Single-user blogs
it: Blog mono-utente

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
it: Tutti gli articoli del blog di ciascun utente vengono automaticamente visualizzati con un collegamento alla pagina principale del blog dell'utente. Ogni utente con permessi di creazione di articoli del blog può creare il suo blog personale.

en: Multi-user blogs
it: Blog multi-utente

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
it: Gli articoli del blog di ciascun utente sono aggregati in un unico blog centrale multi-utente, che visualizza il contenuto del blog di tutti gli utenti in un unico elenco.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
it: Esiste una voce di menu <em>Blog</em> opzionale  nel menu di navigazione, che visualizza tutti i blog disponibili sul sito, e una voce <em>il mio blog</em> che visualizza gli articoli del blog dell'utente corrente.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
it: Il modulo Blog crea anche un blocco predefinito <em>Articoli recenti del blog</em> che può essere attivato alla <a href="@blocks">pagina di amministrazione Blocchi</a>.

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
it: Il modulo Blog permette a ciascun utente di gestire un diario online o <em>blog</em>. I Blog sono costituiti da un elenco di singoli <em>articoli del blog</em>. Nella modalità predefinita, gli articoli del blog sono mostrati per data di creazione in ordine decrescente, con commenti attivati e sono promossi nella prima pagina del sito. Per ulteriori informazioni consultare la voce <a href='@blog'>modulo Blog</a> del manuale online.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Master
it: Principale
