Burndown (1.0.7) - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: Priority
ja: 優先度

en: Tags
ja: タグ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Comment
ja: コメント

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Task
ja: タスク

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Minutes
ja: 分

en: is
ja: が

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: In Progress
ja: 解答中

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Task ID
ja: タスクID

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ja: %type: @message (%file の %line 行目 %function 内)

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
