Burndown (1.0.9) - en to nl translation catalogue (63 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Tags
nl: Labels

en: Project type
nl: Projecttype

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Reported by
nl: Gemeld door

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Comment
nl: Reactie

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Desc
nl: Aflopend

en: Task
nl: Taak

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Days
nl: Dagen

en: Hours
nl: Uren

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Minutes
nl: Minuten

en: Apply
nl: Toepassen

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Project list
nl: Projectlijst

en: Task ID
nl: Taak-ID

en: Asc
nl: Oplopend

en: -- Select --
nl: -- Selecteer --

en: Task type
nl: Taaktype

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
nl: %type: @message in %function (regel %line van %file).

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Create new %type_name entities
nl: Nieuwe %type_name-entiteiten aanmaken
