Business Rules (8.x-1.0-beta3) - en to da translation catalogue (128 entries)

en: value
da: værdi

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Item
da: Element

en: Group
da: Gruppe

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Variable
da: Variabel

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Back
da: Tilbage

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Schedule
da: Planlægning

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Done
da: Færdig

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Url
da: URL

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Conditions
da: Vilkår

en: Items
da: Overskrifter

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Current
da: Aktuelle

en: Example
da: Eksempel

en: Role
da: Rolle

en: String
da: Tekst

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Weeks
da: Uger

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Condition
da: Betingelse

en: Rules
da: Regler

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Tokens
da: Symboler

en: Result
da: Resultat

en: Display name
da: Display

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: User has logged in
da: Bruger er logget ind

en: User has logged out
da: Bruger har logget ud

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: All roles
da: Alle roller

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Subtype
da: Undertype

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Changed
da: Ændret

en: Reverse
da: Omvendt

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Minutes
da: Minutter

en: User Id
da: Bruger-ID

en: Variables
da: Variable

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Execute
da: Kør

en: Identifier
da: Identifikator

en: Machine name
da: Internt navn

en: Add Action
da: Tilføj handling

en: About
da: Om

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Entity type
da: Entity-type

en: Message body
da: Meddelelsesbrødtekst

en: Rule
da: Regel

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: Starts with
da: Starter med

en: Node Id
da: Node ID

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Ends with
da: Ender med

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: Scheduled
da: Planlagt

en: View name
da: Navn

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: Scheduler
da: Planlægning

en: Current value
da: Aktuel værdi

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Delete entity
da: Slet entity

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
da: Dette maskinlæsbare navn er allerede i brug. Det skal være unikt.

en: User variable
da: Bruger variabel

en: -Select-
da: -Vælg-

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
da: Vælg viewet og displayet som udvælger de entities, der kan henvises til. Kun views med et display af typen "Entity-rereference" kan bruges.

en: The views entity selection mode requires a view.
da: Views entity selection mode kræver et view.

en: Formula
da: Formel

en: The reference view %view_name cannot be found.
da: Reference-viewet %view_name findes ikke.

en: No eligible views were found.
da: Ingen brugbare views fundet.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
da: Ingen kvalificerede views fundet. <a href=":create">Opret et view</a> med et <em>Entity Reference</em>-display, eller tilføj et sådant display til et <a href=":existing">eksisterende view</a>.

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Add Condition
da: Tilføj betingelse
