Business Rules (8.x-1.0-beta3) - en to hi translation catalogue (87 entries)

en: value
hi: मान

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Item
hi: वस्तु

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Url
hi: URL

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Roles
hi: भूमिका

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: System
hi: प्रणाली

en: Current
hi: मौजूदा

en: Example
hi: उदाहरण

en: Role
hi: भूमिका

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Argument
hi: तर्क

en: Condition
hi: अवस्था

en: Rules
hi: नियम

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Identifier
hi: पहचान

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Bundle
hi: पोटली

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hi: मशीन पठनीय नाम पहले से प्रयोग में है. यह अद्वितीय होना चाहिए.

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Add Condition
hi: स्थिति जोड़ना
