BxSlider (8.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: General
fr: Général

en: Other
fr: Autre

en: Not installed
fr: Non installé

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Controls
fr: Contrôles

en: Caption
fr: Légende

en: Content title
fr: Titre du contenu

en: Installed
fr: Installé

en: Automatic
fr: Automatique

en: Title text
fr: Texte du titre

en: video
fr: vidéo

en: Pager
fr: Pagination

en: Custom caption
fr: Légende personnalisée

en: Speed
fr: Vitesse

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fr: Comment Colorbox doit grouper les galeries d'images.

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Toutes les images dans une page avec la même valeur galerie (attribut rel) seront groupées ensembles. Ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: responsive
fr: réactif (responsive)

en: Directory @path was created
fr: Le répertoire @path a été créé
