Community Forge - Hamlets (2.0.0-beta3) - en to id translation catalogue (118 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Administer
id: Kelola

en: Register
id: Daftar

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Payer
id: Pembayar

en: Transactions
id: Transaksi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Date
id: Tanggal

en: Miscellaneous settings
id: Pengaturan lainnya

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: term
id: istilah

en: Printer-friendly version
id: Versi mudah dicetak

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Left sidebar
id: Bilah sisi kiri

en: Right sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Recipients
id: Penerima

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Input format
id: Format input

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Last access
id: Akses terakhir

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Members
id: Anggota

en: Events
id: Acara

en: Upcoming events
id: Acara yang akan datang

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Tools
id: Alat

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Profile
id: Profil

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Topics
id: Topik-topik

en: body
id: isi

en: Posts
id: Pos

en: Map
id: Peta

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Last changed
id: Perubahan terakhir

en: News
id: Berita

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Edit profile
id: Sunting profil

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Account
id: Keanggotaan

en: Joined
id: Bergabung

en: Contact email
id: Email kontak

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Admin
id: Administrator

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Terminology
id: Terminologi

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Private files directory
id: Direktori berkas pribadi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Recent comments.
id: Komentar terbaru

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung
