Community Forge - Hamlets (2.0.0-beta4) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Register
it: Registrati

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Transactions
it: Transazioni

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Comments
it: Commenti

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Galleries
it: Gallerie

en: View
it: Visualizza

en: Modules
it: Moduli

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: term
it: termine

en: Printer-friendly version
it: Versione stampabile

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Recipients
it: Destinatari

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Input format
it: Formato input

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: State
it: Stato

en: Send
it: Invia

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Company
it: Azienda

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Tools
it: Strumenti

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Profile
it: Profilo

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Attachments
it: Allegati

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Messages
it: Messaggi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Topics
it: Argomenti

en: body
it: corpo

en: Posts
it: Messaggi

en: Map
it: Mappa

en: Hours
it: Ore

en: Units
it: Unità

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Balance
it: Saldo

en: Documents
it: Documenti

en: Credit
it: Credito

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Minutes
it: Minuti

en: Last changed
it: Ultima modifica

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Hide
it: Nascondi

en: Global
it: Globale

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Edit profile
it: Modifica il profilo

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Account
it: Profilo

en: Joined
it: Iscritto

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Message subject
it: Oggetto del messaggio

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Currency name
it: Nome valuta

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Terminology
it: Terminologia

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
it: <h2>Grazie per aver accettato i cookie.</h2><p>Se vuoi puoi chiudere questo messaggio oppure puoi approfondire l'argomento sulla nostra informativa.</p>

en: Private files directory
it: Cartella file privati

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
it: Questa domanda è un test per verificare che tu sia un visitatore umano e per impedire inserimenti  di spam automatici.

en: With selection
it: Con la selezione

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: The path '%path' has to start with a slash.
it: Il percorso '%path' deve iniziare con slash.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Recent comments.
it: Commenti recenti.

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>You have given your consent for us to set cookies.</p>
it: <h2>In questo sito utilizziamo i cookie per migliorare la tua esperienza utente</h2><p>Hai dato il tuo consenso all'uso dei cookie.</p>

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking the Accept button, you agree to us doing so.</p>
it: <h2>In questo sito utilizziamo i cookie per migliorare la tua esperienza utente</h2><p> Facendo clic sul pulsante Accetta, acconsenti al loro utilizzo.</p>

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By tapping the Accept button, you agree to us doing so.</p>
it: <h2>In questo sito utilizziamo i cookie per migliorare la tua esperienza utente</h2><p> Toccando il  pulsante Accetta, acconsenti al loro utilizzo.</p>
