Community Forge - Hamlets (2.0.0-beta6) - en to nl translation catalogue (166 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Administer
nl: Beheren

en: Register
nl: Inschrijven

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Payer
nl: Betaler

en: Transactions
nl: Transacties

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Comments
nl: Reacties

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Miscellaneous settings
nl: Overige instellingen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Save
nl: Opslaan

en: password
nl: wachtwoord

en: Default
nl: Standaard

en: Galleries
nl: Albums

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Printer-friendly version
nl: Printvriendelijke versie

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Last post
nl: Laatste bericht

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Url
nl: URL

en: Header
nl: Kop

en: Left sidebar
nl: Linker zijbalk

en: Right sidebar
nl: Rechter zijbalk

en: Footer
nl: Voet

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Location
nl: Locatie

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Gallery
nl: Album

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Serial
nl: Serienummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Company
nl: Bedrijf

en: Members
nl: Leden

en: Events
nl: Evenementen

en: Upcoming events
nl: Komende evenementen

en: Other
nl: Andere

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Last
nl: Laatste

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Recent comments
nl: Recente reacties

en: Profile
nl: Profiel

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Pay
nl: Betaal

en: Upload file
nl: Bestand(en) uploaden

en: Messages
nl: Berichten

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: First
nl: Eerste

en: body
nl: berichttekst

en: Posts
nl: Berichten

en: Map
nl: Landkaart

en: author
nl: auteur

en: Hours
nl: Uren

en: Units
nl: Eenheden

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Balance
nl: Balans

en: Documents
nl: Documenten

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Minutes
nl: Minuten

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Last changed
nl: Laatst aangepast

en: News
nl: Nieuws

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Hide
nl: Verbergen

en: Global
nl: Algemeen

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Edit profile
nl: Profiel bewerken

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Local
nl: Lokaal

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Web page
nl: Webpagina

en: Contact email
nl: Contact e-mail

en: Member
nl: Lid

en: Portrait
nl: Portret

en: Message body
nl: Bericht body

en: Broadcast
nl: Uitzending

en: Message subject
nl: Onderwerp van bericht

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Masquerade
nl: Vermom

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: CSV Export
nl: Exporteren naar CSV

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Currency name
nl: Valutanaam

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Bill
nl: Wetsontwerp

en: Committee
nl: Comité

en: Manage content
nl: Inhoud beheren

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: Find and manage people interacting with your site.
nl: Vind en beheer personen die gebruik maken van de website.

en: Terminology
nl: Terminologie

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Upcoming events block
nl: Blok voor aanstaande evenementen

en: Appliquer
nl: Toepassen

en: Réinitialiser
nl: Reset

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Anything else
nl: Alle andere

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen

en: Myself
nl: Mijzelf

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
nl: <h2>Hartelijk dank voor het accepteren van cookies</h2><p>U kunt nu dit bericht verbergen of meer lezen over cookies.</p>

en: Private files directory
nl: Folder voor private bestanden

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
nl: Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

en: With selection
nl: Met selectie

en: Lists (Views)
nl: Lijsten (Overzichten)

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: The path '%path' has to start with a slash.
nl: Het pad '%path' moet beginnen met een schuine streep naar rechts.

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Create event
nl: Evenement aanmaken

en: Recent comments.
nl: Recente reacties.

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Name or email contains
nl: Naam of e-mail bevat

en: Accept all cookies
nl: Alle cookies aanvaarden

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu
