Community Forge - Hamlets (2.0.0-rc6) - en to tr translation catalogue (155 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Register
tr: Kaydol

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Payer
tr: Ödeyen

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Comments
tr: Yorumlar

en: File
tr: Dosya

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Setup
tr: Kurulum

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Modules
tr: Modüller

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Attachment
tr: Ek

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Created
tr: Oluşturulma

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Last access
tr: Son erişim

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Upcoming events
tr: Yaklaşan etkinlikler

en: Other
tr: Diğer

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Last
tr: Son

en: Tools
tr: Araçlar

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Profile
tr: Profil

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Attachments
tr: Ekler

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Messages
tr: İletiler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Topics
tr: Konular

en: First
tr: Birinci

en: body
tr: gövde

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Map
tr: Harita

en: author
tr: yazar

en: Hours
tr: Saat

en: Units
tr: Birimler

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Documents
tr: Belgeler

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Minutes
tr: Dakika

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: 1 month
tr: 1 ay
    @count ay

en: Last changed
tr: Son değişiklikler

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
tr: CAPTCHA için girdiğiniz cevap doğru değildi.

en: Hide
tr: Gizle

en: Global
tr: Genel

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: Offline
tr: Çevrim dışı

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Local
tr: Yerel

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Account
tr: Hesap

en: Joined
tr: Katıldı

en: Web page
tr: Web sayfası

en: Member
tr: Üye

en: Message body
tr: İleti metni

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Broadcast
tr: Duyur

en: Message subject
tr: İleti konusu

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Admin
tr: Yönetim

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Must be a number.
tr: Bir sayı olmalı

en: Since
tr: Başlangıç

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Terminology
tr: Terminoloji

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Upcoming events block
tr: Yakındaki etkinlikler bloğu

en: plain text
tr: düz metin

en: Private files directory
tr: Özel dosyalar dizini

en: Links related to the user account.
tr: Kullanıcı hesabına ilişkin bağlantılar.

en: Use this for linking to the main site sections.
tr: Bunu ana site bölümlerine bağlantı yapmak için kullanın.

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: The path '%path' has to start with a slash.
tr: '%path' yolunun eğik çizgiyle başlaması zorunludur.

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: @interval hence
tr: @interval sonra
