Community Forge - Hamlets (2.1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (169 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Payer
pt: Pagador

en: Transactions
pt: Transacções

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda

en: Action
pt: Ação

en: Quantity
pt: Quantidade

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Miscellaneous settings
pt: Configurações Diversas

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Setup
pt: Configuração

en: Galleries
pt: Galerias

en: Modules
pt: Módulos

en: Updated
pt: Atualizado

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Created
pt: Criado

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: term
pt: termo

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Last post
pt: Última entrada

en: Page
pt: Página

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Last access
pt: Último acesso

en: Gallery
pt: Galeria

en: 3 months
pt: 3 meses

en: 6 months
pt: 6 meses

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Quantia

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Members
pt: Membros

en: Events
pt: Eventos

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Other
pt: Outro

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Profile
pt: Perfil

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Attachments
pt: Anexos

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Accept
pt: Aceitar

en: Topics
pt: Tópicos

en: plus
pt: mais

en: body
pt: corpo

en: Posts
pt: Mensagens

en: Map
pt: Mapa

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: author
pt: autor

en: Hours
pt: Horas

en: Units
pt: Unidades

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Balance
pt: Saldo

en: Documents
pt: Documentos

en: Credit
pt: Crédito

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Minutes
pt: Minutos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: 1 month
pt: 1 mês

en: News
pt: Notícias

en: Tabs
pt: Separadores

en: User status
pt: Estado do utilizador

en: Photo
pt: Fotografia

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
pt: A resposta que deu para o CAPTCHA não está correta.

en: Hide
pt: Ocultar

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: last name
pt: último nome

en: Account
pt: Conta

en: Joined
pt: Membro desde

en: Web page
pt: Página web

en: Member
pt: Membro

en: Portrait
pt: Retrato

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Admin
pt: Administrador

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Created on
pt: Criado em

en: CSV Export
pt: Exporta ficheiro CSV

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Since
pt: Desde

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Master
pt: Principal

en: Upcoming events block
pt: Bloco dos próximos eventos

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Documents associated with this group
pt: Documentos associados com este grupo

en: Media coverage
pt: Cobertura dos media

en: Publicity materials
pt: Materiais de publicidade

en: Myself
pt: Eu mesmo

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
pt: <h2>Obrigado por aceitar os cookies.</h2><p>Pode esconder esta mensagem ou saber mais sobre a nossa política de cookies.</p>

en: Private files directory
pt: Diretório privado de ficheiros

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para testar se você é um visitante humano ou não  a fim de prevenir submissões automáticas de spam.

en: Links related to the user account.
pt: Ligações relacionadas com a conta do utilizador.

en: Use this for linking to the main site sections.
pt: Use isto para criar um link para as seções principais do site.

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Submetido por @author_name a @date

en: The path '%path' has to start with a slash.
pt: O caminho '%path' tem de começar com uma barra.

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Recent comments.
pt: Comentários recentes.

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

[ctx: PHP date format]
en: h:ia  l, F j, Y
pt: l, d \d\e F \d\e Y, h:ia

[ctx: PHP date format]
en: D, dS M Y
pt: D, d \d\e M \d\e Y

en: Withdraw consent
pt: Retirar consentimento

en: @interval hence
pt: @interval a contar deste momento

en: Above the main content
pt: Acima do conteúdo principal
