Community Forge - Hamlets (8.x-1.0-beta15) - en to fr translation catalogue (184 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Register
fr: S'inscrire

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Payer
fr: Débiteur

en: List
fr: Lister

en: Log
fr: Journal

en: more
fr: plus

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Categories
fr: Catégories

en: Login
fr: Identifiant

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Miscellaneous settings
fr: Paramètres divers

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Galleries
fr: Galeries

en: Mail
fr: Courriel

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Filter
fr: Filtrer

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Present
fr: Présent

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Members
fr: Membres

en: Directory
fr: Répertoire

en: Events
fr: Évènements

en: Other
fr: Autre

en: Basic
fr: Basique

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Tools
fr: Outils

en: Pattern
fr: Motif

en: Profile
fr: Profil

en: Street
fr: Rue

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Pay
fr: Payer

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Period
fr: Point

en: body
fr: corps

en: Hours
fr: Heures

en: Units
fr: Unités

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Balance
fr: Solde

en: Street address
fr: Adresse

en: Post Code
fr: Code postal

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Last changed
fr: Dernière modification

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: News
fr: Nouvelles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Harvest
fr: Récolte

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Welcome message
fr: Message de bienvenue

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Misc
fr: Divers

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Offset
fr: Décalage

en: Family
fr: Famille

en: first name
fr: Prénom

en: last name
fr: Nom

en: Account
fr: Compte

en: Joined
fr: A rejoint

en: Web page
fr: Page web

en: Member
fr: Membre

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Message body
fr: Corps du message

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Message subject
fr: Sujet du message

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Digest
fr: Récapitulatif

en: email address
fr: adresse de courriel

en: Offers
fr: Offres

en: Every 2 weeks
fr: Toutes les 2 semaines

en: Every 2 months
fr: Tous les 2 mois

en: Every 3 months
fr: Tous les 3 mois

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Names
fr: Noms

en: Currency name
fr: Nom de la devise

en: Gross income
fr: Revenu brut

en: Use the plural
fr: Utiliser le pluriel

en: Import Tools
fr: Outils d'importation

en: Payee
fr: Personne payée

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Personal
fr: Personnel

en: Committee
fr: Comité

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Manage content
fr: Gérer le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Wants
fr: Demandes

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: User is blocked
fr: L'utilisateur est bloqué

en: Test mail
fr: Courriel de test

en: Send test mail
fr: Envoyer le courriel de test

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Every week
fr: Toutes les semaines

en: Nothing
fr: Rien

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Raw name
fr: Nom brut

en: Responsibility
fr: Responsabilité

en: Exchanges
fr: Échanges

en: Master
fr: Principal

en: Transaction form
fr: Formulaire de transaction

en: Want categories
fr: Catégories des demandes

en: Offer categories
fr: Catégories des offres

en: LAUNCH NOW!
fr: LANCER MAINTENANT !

en: Never launch
fr: Ne jamais lancer

en: Site launch:
fr: Lancement du site :

en: Documents associated with this group
fr: Documents associés à ce groupe

en: Media coverage
fr: Couverture médiatique

en: Press, media and internet exposure.
fr: Visibilité dans la presse, les médias et sur le web.

en: Publicity materials
fr: Documents de communication

en: Leaflets, posters etc.
fr: Flyers, dépliants, formulaires, etc.

en: Myself
fr: Moi-même

en: Private files directory
fr: Répertoire des fichiers privés

en: Links related to the user account.
fr: Liens associés au compte utilisateur.

en: Use this for linking to the main site sections.
fr: Utiliser ceci pour lier vers les sections principales du site.

en: Neighbourhood
fr: Quartier

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: User selection
fr: Sélection de l'utilisateur

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: The path '%path' has to start with a slash.
fr: Le chemin '%path' doit commencer par un slash.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Use this for linking to site information.
fr: Utilisez ceci pour lier vers les informations du site.

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: this is a description
fr: ceci est une description

en: There are no transactions
fr: Il n'y a pas de transactions

en: What for?
fr: Pourquoi?

en: City/town
fr: Ville

en: 45 days
fr: 45 jours
