Chado Light (1.0.0-beta1) - en to da translation catalogue (52 entries)

en: Value
da: Værdi

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: No
da: Nej

en: Overview
da: Overblik

en: None
da: Ingen

en: Name
da: Navn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Text
da: Tekst

en: Issue
da: Udgave

en: Content type
da: Indholdstype

en: Data type
da: Datatype

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Volume
da: Mængde

en: Terms
da: Ord

en: Ignore
da: Ignorér

en: Operator
da: Operand

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Max
da: Maks

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Machine name
da: Internt navn

en: Filter type
da: Filtertype

en: Starts with
da: Starter med

en: Properties
da: Egenskaber

en: Ends with
da: Ender med

en: Only
da: Kun

en: Numeric
da: Numerisk

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Is between
da: Er mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: Display:
da: Visning:

en: There was a problem creating field %label: @message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: @message

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "@example1" eller "@example2"

en: "@field" field
da: "@field" felt
