Chado Light (1.0.0-beta1) - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: Overview
ru: Обзор

en: None
ru: Нет

en: Name
ru: Название

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Text
ru: Текст

en: Issue
ru: Проблема

en: Content type
ru: Тип материала

en: Data type
ru: Тип данных

en: Filter
ru: Фильтр

en: Term
ru: Термин

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Volume
ru: Объем

en: Terms
ru: Термины

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Operator
ru: Оператор

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Schema
ru: Схема

en: Max
ru: Макс

en: Relationships
ru: Связи

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Publications
ru: Публикации

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: Filter type
ru: Тип фильтра

en: Publication
ru: Публикация

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Properties
ru: Свойства

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Only
ru: Только

en: Numeric
ru: Числовая

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Is between
ru: Между

en: Is not between
ru: Не между

en: Min
ru: Мин

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Display:
ru: Отображение:

en: There was a problem creating field %label: @message
ru: При создании поля %label возникла ошибка: @message

en: Unique name
ru: Уникальное имя

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ru: Смещение от текущего времени, например "@example1" или "@example2"

en: "@field" field
ru: "@field" поле
