Chado Light (1.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: No
fr: Non

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: None
fr: Aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Text
fr: Texte

en: Issue
fr: Ticket

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Data type
fr: Type de données

en: Filter
fr: Filtrer

en: Term
fr: Terme

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Terms
fr: Termes

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Schema
fr: Schéma

en: Max
fr: Maximum

en: Relationships
fr: Relations

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: Filter type
fr: Type de filtre

en: Starts with
fr: Commence par

en: Properties
fr: Propriétés

en: Ends with
fr: Finit par

en: Only
fr: Seulement

en: Numeric
fr: Numérique

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Is between
fr: Est compris entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Display:
fr: Affichage :

en: Is current
fr: Est actuel

en: There was a problem creating field %label: @message
fr: Un problème est survenu à la création du champ %label : @message

en: Value is
fr: La valeur est

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
fr: Le décalage de l'heure actuelle comme
    "@example1" ou "@example2"

en: "@field" field
fr: champ "@field"
