Chado Light (1.0.0-beta4) - en to de translation catalogue (58 entries)

en: Value
de: Wert

en: Type
de: Typ

en: List
de: Liste

en: Actions
de: Aktionen

en: No
de: Nein

en: Overview
de: Übersicht

en: None
de: Keine

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Issue
de: Ausgabe

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Data type
de: Datentyp

en: Term
de: Begriff

en: Fields
de: Felder

en: Contains
de: Enthält

en: Does not contain
de: Enthält nicht

en: Is less than
de: Ist weniger als

en: Is less than or equal to
de: Ist weniger als oder gleich

en: Is equal to
de: Ist gleich mit

en: Is greater than or equal to
de: Ist größer als oder gleich

en: Is greater than
de: Ist größer als

en: Is not equal to
de: Ist ungleich zu

en: Terms
de: Begriffe

en: Ignore
de: Ignorieren

en: Regular expression
de: Regulärer Ausdruck

en: Max
de: Maximum

en: Relationships
de: Beziehungen

en: Connection settings
de: Verbindungseinstellungen

en: Publisher
de: Herausgeber

en: Manage fields
de: Felder verwalten

en: Publications
de: Veröffentlichungen

en: Machine name
de: Systemname

en: Data
de: Daten

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Ends with
de: Endet mit

en: Only
de: Nur

en: Numeric
de: Numerisch

en: Value type
de: Werttyp

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
de: Ein Datum in einem maschinenlesbaren Format. JJJJ-MM-TT HH:MM:SS ist bevorzugt.

en: Is between
de: Ist zwischen

en: Is not between
de: Ist nicht zwischen

en: Contains any word
de: Enthält ein beliebiges Wort

en: Contains all words
de: Enthält alle Wörter

en: Queries
de: Anfragen

en: Does not start with
de: Beginnt nicht mit

en: Does not end with
de: Endet nicht mit

en: Length is shorter than
de: Länge ist kürzer als

en: Length is longer than
de: Länge ist länger als

en: Manage display
de: Anzeige verwalten

en: Display:
de: Anzeige:

en: CV
de: Lebenslauf

en: Value is
de: Wert ist

en: Unique name
de: Eindeutiger Name

en: Selection mode
de: Auswahlmodus

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
de: Ein Offset von der aktuellen Zeit, wie z. B. "@example1" oder "@example2".

en: not filtered
de: ungefiltert

en: "@field" field
de: „@field“-Feld
