Change Requests (8.x-1.0-alpha4) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: none
it: nessuno

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: n/a
it: n/d

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: status
it: stato

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: Log message
it: Messaggio di log

en: active
it: attivo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Anonymous
it: Anonimo

en: description
it: descrizione

en: text
it: testo

en: @time ago
it: @time fa

en: body
it: corpo

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: About
it: Informazioni

en: Creator
it: Utente

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Image style
it: Stile immagine

en: There is no @label yet.
it: Non esiste ancora @label.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.
