Charts (8.x-3.5) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Categories
it: Categorie

en: None
it: Nessuno

en: False
it: Falso

en: Background
it: Sfondo

en: Top
it: In cima

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Display
it: Visualizzazione

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Bottom
it: In fondo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Maximum
it: Massimo

en: Line
it: Riga

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Color
it: Colore

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Charts
it: Grafici

en: Examples
it: Esempi

en: Minimum
it: Minimo

en: About
it: Informazioni

en: Column
it: Colonna

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Not defined
it: Non definito

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Grouping field
it: Raggruppamento campi

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Attachment display options
it: Opzioni visualizzazione allegato
