Chosen (8.x-2.1) - en to nl translation catalogue (20 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: submit
nl: indienen

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: No results text
nl: Tekst als er geen resultaten zijn

en: Apply Chosen to the following elements
nl: Chosen op de volgende elementen toepassen

en: Chosen JavaScript file
nl: Chosen JavaScript-bestand

en: Makes select elements more user-friendly using <a href="http://harvesthq.github.com/chosen/">Chosen</a>.
nl: Maakt selectie-elementen gebruiksvriendelijker met <a href="http://harvesthq.github.com/chosen/">Chosen</a>.

en: Minimum width of widget
nl: Minimale breedte van widget

en: The minimum width of the Chosen widget.
nl: De minimale breedte van de Chosen-widget.

en: Search also in the middle of words
nl: Zoek ook naar delen van woorden

en: Per default chosen searches only at beginning of words. Enable this option will also find results in the middle of words.
          Example: Search for <em>land</em> will also find <code>Switzer<strong>land</strong></code>.
nl: Standaard zoekt Chosen alleen aan het begin van woorden. Met deze optie wordt ook middenin woorden gezocht. 
          Voorbeeld: Zoeken naar <em>land</em> levert ook <code>Zwitser<strong>land</strong></code> op.

en: Choose some options
nl: Kies enkele opties

en: Choose an option
nl: Kies een optie

en: A comma-separated list of jQuery selectors to apply Chosen to, such as <code>select#edit-operation, select#edit-type</code> or <code>.chosen-select</code>. Defaults to <code>select</code> to apply Chosen to all <code>&lt;select&gt;</code> elements.
nl: Een lijst van jQuery-selecties gescheiden door komma's, om toe te passen op Chosen. Bijv.: <code>select#edit-operation, select#edit-type</code> or <code>.chosen-select</code>. Standaardwaarde <code>select</code> om Chosen toe te passen op alle <code>&lt;select&gt;</code>-elementen.

en: Placeholder text of multiple selects
nl: Tekst van meerdere selecties

en: Placeholder text of single selects
nl: Tekst van een enkele selectie

en: Always apply
nl: Altijd toepassen

en: Chosen general options
nl: Chosen algemene opties

en: Chosen per theme options
nl: Chosen opties per thema

en: Directory @path was created
nl: Map @path is aangemaakt
