CiviCRM Entity (4.0.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Group
uk: Група

en: List
uk: Список

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Country
uk: Країна

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Event
uk: Подія

en: Participant
uk: Учасник

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Contact
uk: Контакт

en: Separator
uk: Розділювач

en: Forward
uk: Переслати

en: Contacts
uk: Контакти

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: Note
uk: Примітка

en: Case
uk: Регістр

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Domain ID
uk: ID домену

en: Activity
uk: Активність

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Membership
uk: Членство

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Distance
uk: Відстань

en: Reply
uk: Відповісти

en: Miles
uk: Милі

en: Grant
uk: Надати

en: Opened
uk: Відкрито

en: Show all
uk: Показати все

en: Any
uk: Байдуже

en: Campaign
uk: Кампанія

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Proximity
uk: Близькість

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: Location block
uk: Блок місця розташування

en: Delivered
uk: Доставлено

en: - Any -
uk: - Усі -

en: exposed
uk: розкритий

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: Та макс

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Line item
uk: Позиція обліку

en: Filter format
uk: Формат фільтру

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Option Value
uk: Значення параметра

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Contact type
uk: Тип контакту

en: Distance unit
uk: Одиниці відстані

en: Location type
uk: Тип місця розташування

en: %title has been created.
uk: %title було успішно створено.

en: %title has been updated.
uk: %title було оновлено.

en: @group (historical data)
uk: @group (історичні дані)

en: Membership type
uk: Тип участі

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
uk: Це синонім @group: @field.

en: @group (historical data): @field
uk: @group (історичні дані): @field

en: @label:delta
uk: @label:дельта

en: Delta - Appears in: @bundles.
uk: Дельта - місце знаходження: @bundles.

en: Bounces
uk: Відмови

en: Rendered entity
uk: Згенерована сутність

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: - No value -
uk: - Немає значення -

en: Contribution
uk: Внесок

en: IN operator
uk: Оператор IN

en: Provides links to perform entity operations.
uk: Надає декілька посилань для виконання операцій з сутностями.

en: @entity using @field_name
uk: Сутність @entity використовує поле @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
uk: Пов'язати кожну сутність @entity з полем @field_name, в якому вказується @label.

en: Also known as:
uk: Також відоме як:

en: @label (@name:delta)
uk: @label (@name:дельта)

en: Renders an entity in a view mode.
uk: Візуалізує сутність у режимі перегляду.

en: Enabled entity types
uk: Увімкнені типи сутностей

en: A non-existent config entity name returned by FieldStorageConfigInterface::getBundles(): field name: %field, bundle: %bundle
uk: Неіснуюча назва сутності конфігурації, яку повернув FieldStorageConfigInterface::getBundles(): назва поля: %field, пакет: %bundle

en: Min placeholder
uk: Заповнювач мінімуму

en: Max placeholder
uk: Заповнювач максимуму
