CivicTheme (1.4.3) - en to ar translation catalogue (102 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: On
ar: في

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Top
ar: الأعلى

en: Large
ar: كبير

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Event
ar: الحدث

en: Theme
ar: حلة

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: Attachment
ar: المرفق

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Error
ar: خطأ

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Logo
ar: الشعار

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Heading
ar: الترويسة

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Attributes
ar: سمات

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Both
ar: جميعهم

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Messages
ar: الرسائل

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Limit
ar: حد

en: Map
ar: خريطة

en: Caption
ar: شرح

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Reference
ar: مرجع

en: Video
ar: فيديو

en: Document
ar: وثيقة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Apply
ar: تطبيق

en: Information
ar: معلومات

en: List items
ar: اعرض عناصر القائمة

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Overlay
ar: الطبقة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Any
ar: أي من

en: Logo type
ar: نوع الشعار

en: Inherit
ar: مشتق

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Alert
ar: تنبيه

en: Limited
ar: محدد

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
