CivicTheme (1.4.3) - en to ru translation catalogue (151 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: On
ru: Вкл

en: File
ru: Файл

en: Date
ru: Дата

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Summary
ru: Сводка

en: Top
ru: Вверху

en: Large
ru: Большой

en: Icon
ru: Иконка

en: Audio
ru: Аудио

en: Path
ru: Путь

en: Event
ru: Событие

en: Theme
ru: Тема

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Attachment
ru: Вложение

en: Content type
ru: Тип материала

en: Error
ru: Ошибка

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: All
ru: Все

en: Panels
ru: Панели

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Embedded
ru: Встроенный

en: Bottom
ru: Снизу

en: Logo
ru: Логотип

en: Off
ru: Выкл

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Heading
ru: Заголовок

en: Normal
ru: Нормальный

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Medium
ru: Средний

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Colors
ru: Цвета

en: Border
ru: Рамка

en: Navigation
ru: Навигация

en: Color
ru: Цвет

en: List type
ru: Тип списка

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Banner
ru: Баннер

en: Both
ru: Оба

en: Last
ru: Последний

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Attachments
ru: Вложения

en: Messages
ru: Сообщения

en: Topics
ru: Темы

en: Topic
ru: Тема форума

en: First
ru: Первый

en: Limit
ru: Предел

en: Map
ru: Карта

en: Caption
ru: Подпись

en: Content Top
ru: Контент сверху

en: Content Bottom
ru: Контент Снизу

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Reference
ru: Связь

en: Video
ru: Видео

en: Document
ru: Документ

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Apply
ru: Применить

en: Information
ru: Информация

en: List items
ru: Список элементов

en: More information
ru: Подробнее

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Offset
ru: Пропустить

en: Any
ru: Любой

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Logo type
ru: Тип логотипа

en: Signup
ru: Регистрация

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Migration
ru: Миграция

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Light
ru: Светлая

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Locations
ru: Места

en: Open external links in a new window
ru: Открывать внешние ссылки в новом окне

en: Primary
ru: Первичный

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: Video file
ru: Видео файл

en: Next step
ru: Следующий шаг

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Link settings
ru: Настройки ссылки

en: mobile
ru: Мобильный

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: wide
ru: широкий

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Page visibility
ru: Видимость страницы

en: Alert
ru: Оповещение

en: Multiply
ru: Умножение

en: Limited
ru: Ограничено

en: Highlight
ru: Подсвеченный

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Image position
ru: Позиция изображения

en: Secondary navigation
ru: Дополнительная навигация

en: Dark
ru: Темный

en: Slides
ru: Слайды

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Logo settings
ru: Настройки логотипа

en: Column count
ru: Количество колонок

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Transcript
ru: Расшифровка

en: All caches cleared.
ru: Все кэши очищены.

en: REST export
ru: REST экспорт

en: Showing @start - @end of @total
ru: Отображается @start - @end из @total

en: narrow
ru: узкий

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Use local images for reusable media.
ru: Используйте локальные изображения для используемых повторно медиа.

en: Rich text
ru: Продвинутый текст

en: A locally hosted audio file.
ru: Локально размещаемый аудиофайл.

en: A locally hosted video file.
ru: Локально размещаемый видеофайл.

en: Remote video
ru: Внешнее видео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ru: Видео с YouTube или Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ru: Загруженный файл или документ, такой как PDF.
