CivicTheme (1.5.1) - en to uk translation catalogue (119 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Top
uk: Зверху

en: Large
uk: Велике

en: Icon
uk: Іконка

en: Audio
uk: Звук

en: Path
uk: Шлях

en: Event
uk: Подія

en: Theme
uk: Тема

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Attachment
uk: Долучення

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Error
uk: Помилка

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Bottom
uk: Знизу

en: Logo
uk: Логотип

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: Database
uk: База даних

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Heading
uk: Заголовок

en: Normal
uk: Звичайне

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Desc
uk: Спад

en: Colors
uk: Кольори

en: Border
uk: Рамка

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Color
uk: Колір

en: Banner
uk: Банер

en: Both
uk: Все

en: Last
uk: Останній

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Topics
uk: Теми

en: Topic
uk: Тема

en: First
uk: Перший

en: Map
uk: Мапа

en: Content Top
uk: Вміст зверху

en: Content Bottom
uk: Вміст знизу

en: Sidebar
uk: Панель

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Video
uk: Відео

en: Document
uk: Документ

en: Slider
uk: Повзунок

en: Snippet
uk: Фрагмент

en: Webform
uk: Вебформа

en: Apply
uk: Застосувати

en: Information
uk: Відомості

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: Date range
uk: Період часу

en: Overlay
uk: Накладання

en: Offset
uk: Зміщення

en: Screen
uk: Екран

en: Any
uk: Байдуже

en: Logo type
uk: Тип логотипа

en: Campaign
uk: Кампанія

en: Unknown.
uk: Невідомо.

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: iFrame
uk: IFrame

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Light
uk: Світла

en: Open external links in a new window
uk: Відкривати зовнішні посилання в новому вікні

en: Primary
uk: Основні

en: Alerts
uk: Увага!

en: Link settings
uk: Налаштування посилання

en: mobile
uk: мобільний

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Callout
uk: Виклик

en: wide
uk: широкий

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Animate
uk: Анімація

en: Alert
uk: Застереження

en: Multiply
uk: Множення

en: Limited
uk: Обмежено

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Difference
uk: Різниця

en: Secondary navigation
uk: Другорядна навіґація

en: Dark
uk: Темний

en: Asc
uk: Зрост

en: Logo settings
uk: Налаштування логотипу

en: All caches cleared.
uk: Всі кеші очищено.

en: REST export
uk: REST-експорт

en: Showing @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: narrow
uk: вузький

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.
