CivicTheme (1.6.1) - en to it translation catalogue (116 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: On
it: Acceso

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Icon
it: Icona

en: Path
it: Percorso

en: Event
it: Evento

en: Theme
it: Tema

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Attachment
it: Allegato

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Error
it: Errore

en: Expanded
it: Espanso

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Heading
it: Intestazione

en: Normal
it: Normale

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Attributes
it: Attributi

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Both
it: Entrambi

en: Last
it: Ultimo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Attachments
it: Allegati

en: Messages
it: Messaggi

en: Topics
it: Argomenti

en: Topic
it: Argomento

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Map
it: Mappa

en: Caption
it: Didascalia

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Reference
it: Riferimento

en: Document
it: Documento

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Information
it: Informazioni

en: List items
it: Elenca elementi

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Date range
it: Intervallo date

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Offset
it: Scostamento

en: Any
it: Qualunque

en: Signup
it: Iscrizione

en: Inherit
it: Eredita

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Locations
it: Posizioni

en: Primary
it: Primario

en: View link
it: Link guarda

en: Video file
it: File video

en: Next step
it: Prossimo step

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: wide
it: largo

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Alert
it: Avviso

en: Limited
it: Limitato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Exposed filters
it: Filtri esposti

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Dark
it: Scuro

en: Slides
it: Slide

en: Logo settings
it: Impostazioni logo

en: REST export
it: Esportazione REST

en: narrow
it: stretto

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali
