CivicTheme Design System (1.8.1) - en to fr translation catalogue (176 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Status
fr: État

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Link
fr: Lien

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Path
fr: Chemin

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Theme
fr: Thème

en: Search keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: Attachment
fr: Élément joint

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Error
fr: Erreur

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Embedded
fr: Inclus

en: Bottom
fr: Bas

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Heading
fr: Entête

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Address
fr: Adresse

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: List type
fr: Type de liste

en: Attributes
fr: Attributs

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Banner
fr: Bannière

en: Both
fr: Les deux

en: Last
fr: Dernier

en: Sort by
fr: Trier par

en: Hidden
fr: Caché

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: First
fr: Premier(e)

en: Limit
fr: Limite

en: Map
fr: Carte

en: Caption
fr: Légende

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Reference
fr: Référence

en: Video
fr: Vidéo

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Information
fr: Informations

en: List items
fr: Liste les entrées de menu

en: More information
fr: Plus d'information

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Open links in a new window
fr: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Offset
fr: Décalage

en: Screen
fr: Écran

en: Any
fr: Tout

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Logo type
fr: Type de logo

en: Campaign
fr: Campagne

en: Signup
fr: Inscription

en: Inherit
fr: Hériter

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Locations
fr: Emplacements

en: Open external links in a new window
fr: Ouvrir les liens externes dans une nouvelle fenêtre

en: Primary
fr: Primaire

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Next step
fr: Étape suivante

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Link settings
fr: Paramètres du lien

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: - All -
fr: - Tout -

en: wide
fr: large

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Animate
fr: Animer

en: Alert
fr: Alerte

en: Limited
fr: Limité

en: Highlight
fr: Surligner

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: On this page
fr: Dans cette page

en: Exposed filters
fr: Filtres exposés

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Image position
fr: Position de l'image

en: Primary navigation
fr: Navigation principale

en: Secondary navigation
fr: Navigation secondaire

en: Dark
fr: Sombre

en: Slides
fr: Diapositives

en: Logo settings
fr: Paramètres du logo

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Column count
fr: Nombre de colonnes

en: All caches cleared.
fr: Tous les caches ont été vidés.

en: Navigation settings
fr: Paramètres de navigation

en: REST export
fr: Export REST

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Showing @start - @end of @total
fr: Affichage de @start - @end sur @total

en: narrow
fr: étroit

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Media name
fr: Nom du média

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

[ctx: PHP date format]
en: j M Y - H:i
fr: j M Y - H:i
    dans le contexte : format de date PHP
