CKEditor 4 - WYSIWYG HTML editor (1.0.1) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Separator
id: Pemisah

en: Table
id: Tabel

en: Button
id: Tombol

en: Rows
id: Baris

en: Tools
id: Alat

en: Add group
id: Tambah grup

en: Undo
id: Batalkan

en: Lists
id: Daftar

en: Caption
id: Keterangan

en: Buttons
id: Tombol

en: Superscript
id: Superskrip

en: Loading...
id: Memuat...

en: Apply
id: Terapkan

en: Show blocks
id: Tampilkan blok

en: Bold
id: Tebal

en: Copy
id: Salin

en: Plugins
id: Plugin

en: Redo
id: Kembalikan

en: Italic
id: Miring

en: Source code
id: Kode sumber

en: Subscript
id: Subskrip

en: Indent
id: Indentasi

en: Outdent
id: Hapus spasi didepan

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: Bullet list
id: Daftar butir tanpa penomoran

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Underline
id: Garis bawah

en: Cut
id: Potong

en: Paste
id: Tempel

en: About
id: Tentang

en: Accessibility features
id: Fitur aksesbilitas

en: Insert Image
id: Sisipkan Gambar

en: button
id: tombol

en: Add Link
id: Tambah tautan

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Strike-through
id: Coret

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align right
id: Rata kanan

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Horizontal rule
id: Pemisahan horisontal

en: Paste Text
id: Tempelkan teks

en: Paste from Word
id: Tempelkan dari Word

en: Remove format
id: Hapus pengformatan

en: Character map
id: Peta karakter

en: HTML block format
id: Format blok HTML

en: Font style
id: Gaya huruf

en: Formatting
id: Format

en: Language list
id: Daftar bahasa

en: Styles
id: Gaya

en: New group
id: Grup Baru

en: Toolbar buttons
id: Tombol bilah alat

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Toolbar configuration
id: Konfigurasi toolbar

en: Available buttons
id: Tombol yang tersedia

en: Active toolbar
id: Toolbar aktif

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
id: Pengeditan WYSIWYG untuk bidang teks menggunakan CKEditor.

en: Formatting content
id: Memformat konten

en: Toggling between formatted text and HTML source
id: Toggling antara teks berformat dan sumber HTML

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
id: Upload diaktifkan, ukuran maksimal: @size @dimensions

en: CKEditor plugin settings
id: Pengaturan plugin CKEditor

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
id: Pindahkan sebuah tombol ke <em>toolbar aktif</em> untuk mengaktifkannya, atau ke dalam daftar <em>tombol yang tersedia</em> untuk menonaktifkannya. Tombol dapat dipindahkan dengan tombol panah mouse atau keyboard. Nama grup toolbar disediakan untuk mendukung pengguna pembaca layar. Grup toolbar kosong akan dihapus saat disimpan.

en: Button divider
id: Pemisah tombol

en: Show group names
id: Tampilkan nama grup

en: The CKEditor module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor module</a> and the <a href=":cke_url">CKEditor website</a>.
id: Modul CKEditor menyediakan editor teks visual yang sangat bermanfaat dengan akses yang sangat mudah dan menambahkan sebuah toolbar untuk isian teks. User dapat menggunakan tombol untuk memformat konten dan membuat HTML yang absah dan tepat secaara semantik. Modul CKEditor menggunakan framework yang disediakan oleh <a href=":text_editor">modul Text Editor</a>. Modul Text Editor memerlukan javascript untuk diaktifkan pada Browser. Untuk informasi lebih lanjut, kunjungi <a href=":doc_url">dokumentasi on line untuk modul Actions</a> dan <a href=":cke_url">website CKEditor</a>.

en: All @count languages
id: Semua @count bahasa
