CKEditor 4 LTS - WYSIWYG HTML editor (1.0.0) - en to ar translation catalogue (79 entries)

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Language
ar: اللغة

en: Links
ar: روابط

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Format
ar: التنسيق

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Separator
ar: فاصل

en: Media
ar: ميديا

en: Table
ar: جدول

en: Button
ar: زر

en: Rows
ar: صفوف

en: Tools
ar: الأدوات

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Add group
ar: إضافة مجموعة

en: Undo
ar: تراجع

en: Lists
ar: قوائم

en: Caption
ar: شرح

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Apply
ar: تطبيق

en: Show blocks
ar: عرض الصناديق

en: Copy
ar: نسخ

en: Redo
ar: إعادة

en: Italic
ar: مائل

en: Source code
ar: شفرة المصدر

en: Subscript
ar: مخطوطة

en: Indent
ar: أدنى

en: Outdent
ar: أعلى

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: Bullet list
ar: قائمة نقط

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Cut
ar: قص

en: Paste
ar: لصق

en: About
ar: حول

en: Accessibility features
ar: مزايا إمكانية الوصول

en: Insert Image
ar: إدراج صورة

en: button
ar: زر

en: Add Link
ar: إضافة رابط

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Align left
ar: محاذاة يسار

en: Align center
ar: محاذاة بالمنتصف

en: Align right
ar: محاذاة يمين

en: Paste Text
ar: لصق النص

en: Paste from Word
ar: لصق من Word

en: Remove format
ar: حذف التنسيق

en: Font style
ar: نوع الخط

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Language list
ar: قائمة اللغات

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Available buttons
ar: الأزرار المتاحة

en: Active toolbar
ar: شريط الأدوات النشط

en: No styles configured
ar: لم يتم تكوين أنماط

en: @count styles configured
ar: @count تم تكوين أنماط

en: Enabling CKEditor for individual text formats
ar: تمكين محرر CKEditor لتنسيقات النص الفردية

en: Configuring the toolbar
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Formatting content
ar: تنسيق المحتوى

en: Uploads disabled
ar: تم تعطيل التحميلات

en: Drupal link
ar: رابط دروبال

en: Enter caption here
ar: أضف التلميحة هنا

en: Hide group names
ar: اخفاء أسماء المجموعة

en: Press the down arrow key to create a new row.
ar: اضغط على مفتاح السهم لأسفل لإنشاء صف جديد.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
ar: أضغط على السهم السفلي لإنشاء زر مجموعة جديد في صف جديد.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
ar: هذه أخر مجموعة. حرك الزر للأمام لإنشاء مجموعة جديدة.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
ar: استخدم أسهم لوحة المفاتيح لتغيير مكان هذا الزر

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
ar: أضغط على السهم العلوي في الصف الأعلى لتعطيل الزر

en: The "@name" button is currently disabled.
ar: زر "@name" معطل حاليًا.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
ar: استخدم السهم السفلي لنقل هذا الزر لشريط الأدوات المفعل.

en: This @name is currently enabled.
ar: هذا @name ممكّن حاليًا.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
ar: استخدم أسهم لوحة المفاتيح لتغيير مكان هذا الفاصل

en: This @name is currently disabled.
ar: هذا @name معطل حاليًا.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
ar: استخدم رمز السهم السفلي لتحريك هذا الفاصل لشريط الأدوات المفعل

en: Button group
ar: مجموعة الأزرار

en: List of styles
ar: قائمة الأنماط

en: Generating accessible content
ar: إنشاء محتوى يمكن الوصول اليه

en: Check my spelling as I type
ar: تحقق من الإملاء أثناء الكتابة

en: All @count languages
ar: كل @count اللغات
