Cloud (6.0.0-beta1) - en to uk translation catalogue (525 entries)

en: tags
uk: теґи

en: Home
uk: Головна

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: Next
uk: Наступний

en: enabled
uk: увімкнено

en: enable
uk: увімкнути

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Totals
uk: Підсумки

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Private
uk: Приватне

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Log
uk: Журнал

en: more
uk: ще

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Action
uk: Дія

en: Cost
uk: Вартість

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Servers
uk: Сервери

en: Resources
uk: Ресурси

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: None
uk: Немає

en: default
uk: замовчування

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Variable
uk: Змінна

en: Image
uk: Зображення

en: Container
uk: Контейнер

en: Category
uk: Категорія

en: Containers
uk: Контейнери

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: up
uk: вгору

en: Import
uk: Імпортувати

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Large
uk: Велике

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Icon
uk: Іконка

en: Schedule
uk: Розклад

en: 1 Hour
uk: 1 год.

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Manage
uk: Керування

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: 1 hour
uk: 1 година

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Total
uk: Всього

en: You are not authorized to access this page.
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цієї сторінки.

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: States
uk: Стани

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Check
uk: Перевірити

en: status
uk: стан

en: User ID
uk: ID користувача

en: Options
uk: Опції

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Create
uk: Створити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: All
uk: Все

en: days
uk: дні(в)

en: Active
uk: Активно

en: Date format
uk: Формат дати

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Module
uk: Модуль

en: Off
uk: Вимкнено

en: Host
uk: Хост

en: Never
uk: Ніколи

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Group ID
uk: ID групи

en: Revisions
uk: Редакції

en: Field name
uk: Назва поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Conditions
uk: Умови

en: Normal
uk: Звичайне

en: N/A
uk: Н/Д

en: OK
uk: Гаразд

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Authored by
uk: Автор

en: Processor
uk: Обробник

en: Date Created
uk: Дата створення

en: 1 day
uk: 1 день

en: 3 years
uk: 3 роки

en: Scale
uk: Масштаб

en: Medium
uk: Середній

en: Volume
uk: Об'єм

en: standard
uk: стандартний

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Details
uk: Подробиці

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Domain
uk: Домен

en: Product Code
uk: Код товару

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Amount
uk: Величина

en: Network Interfaces
uk: Мережеві інтерфейси

en: Size (GB)
uk: Розмір (Гб)

en: One day
uk: Один день

en: One week
uk: Один тиждень

en: Two weeks
uk: Два тижні

en: One month
uk: Один місяць

en: State
uk: Стан

en: Serial
uk: Послідовний

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: Job
uk: Завдання

en: Owner
uk: Власник

en: Owner:
uk: Власник:

en: Jobs
uk: Завдання

en: Store
uk: Магазин

en: Members
uk: Учасники

en: Group name
uk: Назва групи

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Events
uk: Події

en: Start
uk: Початок

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: API Server
uk: API сервер

en: Security
uk: Безпека

en: Role
uk: Роль

en: Allow
uk: Дозволити

en: Email subject
uk: Тема електронного листа

en: User data
uk: Дані користувача

en: Kind
uk: Сорт

en: External
uk: Зовнішнє

en: Users
uk: Користувачі

en: Enable test mode?
uk: Увімкнути тестовий режим?

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Simple List
uk: Простий список

en: Clone
uk: Клонувати

en: Order
uk: Послідовність

en: E-Mail
uk: Електронна пошта

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: Template
uk: Шаблон

en: Profile
uk: Профіль

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Revoke
uk: Відкликати

en: Metrics
uk: Метрика

en: Threshold
uk: Поріг

en: Function
uk: Функція

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: 1 Day
uk: 1 день

en: 1 Week
uk: 1 тиждень

en: 1 Year
uk: 1 рік

en: City
uk: Місто

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: NOTE:
uk: ПРИМІТКА:

en: Labels
uk: Мітки

en: Folder
uk: Тека

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Condition
uk: Умова

en: Rules
uk: Правила

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Shared
uk: Спільне

en: Port
uk: Порт

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: Key
uk: Ключ

en: Stop
uk: Зупинити

en: Token
uk: Замінник

en: 1 item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: Domain ID
uk: ID домену

en: No items selected.
uk: Жодних позицій не вибрано.

en: Source
uk: Джерело

en: Accept
uk: Прийняти

en: Display name
uk: Назва

en: Features
uk: Властивості

en: Functions
uk: Функції

en: Parameters
uk: Параметри

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Period
uk: Крапка

en: day
uk: день

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Long
uk: Довгий

en: Target type
uk: Цільовий тип

en: Source type
uk: Тип джерела

en: Location map
uk: Карта місця розташування

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Revert
uk: Відновити

en: Days
uk: Дні(в)

en: Selector
uk: Вибір

en: Object
uk: Об'єкт

en: Extend
uk: Розширення

en: Info
uk: Інформація

en: warning
uk: попередження

en: critical
uk: критична ситуація

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Revisions for %title
uk: Редакції для матеріалу %title

en: Revision
uk: Редакція

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Cron
uk: Крон

en: Max
uk: Мах

en: Scope
uk: Область

en: Branch
uk: Гілка

en: Schedules
uk: Розклади

en: Changed
uk: Змінено

en: Failed
uk: Невдало

en: Standard
uk: Стандарт

en: Attach
uk: Вкласти

en: Credit
uk: Кредит

en: Resume
uk: Поновити

en: Quota
uk: Квота

en: Revision of %title from %date
uk: Редакція матеріалу %title від %date

en: Workspace
uk: Робоча область

en: Chart type
uk: Тип графіка

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Stack
uk: Стек

en: Review
uk: Перевірити

en: Processing
uk: Обробка

en: Running
uk: Запущено

en: Run
uk: Виконати

en: disable
uk: вимкнути

en: Storage
uk: Сховище

en: Limits
uk: Межі

en: User Id
uk: ID користувача

en: Cloud
uk: Хмара

en: Mail Settings
uk: Налаштування пошти

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Reason
uk: Підстава

en: Host Name
uk: Назва вузла

en: Apply
uk: Застосувати

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Assign
uk: Призначити

en: Encrypted
uk: Шифроване

en: Copy
uk: Копіювати

en: Common
uk: Загальне

en: Variables
uk: Змінні

en: Sites
uk: Сайти

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: Destination type
uk: Тип призначення

en: Yearly
uk: Щорічно

en: @count days
uk: @count дні(днів)

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Request
uk: Запит

en: Once a day
uk: Раз на день

en: Language code
uk: Код мови

en: User Roles
uk: Ролі користувачів

en: Profiles
uk: Профілі

en: 1 Minute
uk: 1 хвилина

en: 5 Minutes
uk: 5 хвилин

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Server
uk: Сервер

en: Plan
uk: План

en: Services
uk: Служби

en: Domain Name
uk: Доменна назва

en: Service
uk: Служба

en: Usage
uk: Використання

en: Detail
uk: Подробиці

en: 3 days
uk: 3 дні

en: Set
uk: Встановлення

en: Addresses
uk: Адреси

en: Namespaces
uk: Набори Імен

en: Packages
uk: Пакунки

en: Organization
uk: Організація

en: Email addresses
uk: Адреси ел. пошти

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Annotations
uk: Анотації

en: Others
uk: Інші

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Data
uk: Дані

en: About
uk: Про модуль

en: Ownership
uk: Власник:

en: Report
uk: Звіт

en: sort by @s
uk: критерій впорядкування: @s

en: Zone
uk: Зона

en: Launch
uk: Старт

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Started
uk: Запущено

en: Notification
uk: Сповіщення

en: The status.
uk: Статус.

en: Metric
uk: Метрична

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Regions
uk: Області

en: Command
uk: Команда

en: Delete image
uk: Вилучити зображення

en: Image Type
uk: Тип зображення

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів

en: Output
uk: Вивід

en: The description.
uk: Опис

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Region name
uk: Назва області

en: Parameter
uk: Параметр

en: rule
uk: правило

en: Image Upload
uk: Завантаження зображень

en: Folder Name
uk: Назва теки

en: Test Mode
uk: Тестовий режим

en: Email Settings
uk: Параметри ел. пошти

en: Private key
uk: Приватний ключ

en: Creator
uk: Автор

en: Source Type
uk: Тип джерела

en: Store name
uk: Назва магазину

en: Pool
uk: Пул

en: Instances
uk: Екземпляри

en: count
uk: кількість

en: Detach
uk: Від’єднати

en: Snapshot
uk: Знімок

en: Queue
uk: Черга

en: Admin
uk: Адмін

en: Reservation
uk: Резервування

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Bundle
uk: Пакет

en: Zoom level
uk: Масштаб

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Owner ID
uk: ID власника

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Chart Type
uk: Тип діаграми

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Reject
uk: Відмовити

en: Delete all revisions
uk: Видалення всіх редакцій

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Alerts
uk: Увага!

en: Backend
uk: Сервер

en: Primary Key
uk: Первинний ключ

en: The file could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти файл.

en: 2 Hours
uk: 2 години

en: Image type
uk: Тип зображення

en: Change Password
uk: Зміна паролю

en: Change date
uk: Змінити дату

en: Last Login
uk: Останній вхід

en: Add Profile
uk: Додати профіль

en: click here
uk: натисніть тут

en: Account ID
uk: Ідентифікатор рахунку

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Platform
uk: Платформа

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Min
uk: Мін

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Billing
uk: Платежі

en: Resource
uk: Ресурс

en: Quotas
uk: Обмеження

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Project ID
uk: ID проєкту

en: Owners
uk: Власники

en: Policy
uk: Поведінка

en: Spreadsheet
uk: Таблиця

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Scheduler
uk: Планувальник

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Hosts
uk: Вузли

en: Change password
uk: Зміна паролю

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Cluster
uk: Кластер

en: Design
uk: Дизайн

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Network
uk: Мережа

en: Progress
uk: Поступ

en: All Groups
uk: Всі групи

en: Ports
uk: Порти

en: Amazon S3 Bucket
uk: Бакет Amazon S3

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Description:
uk: Опис:

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: Pager options
uk: Опції сторінкового навіґатора

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Networks
uk: Мережі

en: Secret
uk: Таємний

en: Architecture
uk: Архітектура

en: Fingerprint
uk: Відбиток

en: SSH Key
uk: Ключ SSH

en: API version
uk: Версія API

en: Scripts
uk: Скрипти

en: Once a year
uk: Раз на рік

en: down
uk: вниз

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Notification Settings
uk: Параметри сповіщення

en: Dirty
uk: Чернетка

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
uk: Розширення вводити через пробіл або кому і крапку перед розширенням не ставити.

en: Host IP
uk: IP-адреса хосту

en: 30 days
uk: 30 днів

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Image name
uk: Назва зображення

en: Access Key
uk: Ключ доступу

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Capacity
uk: Місткість

en: Monitor
uk: Монітор

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: Asc
uk: Зрост

en: CPU
uk: ЦПП

en: Direct
uk: Прямий

en: Master
uk: Головне

en: Extra Large
uk: Дуже високий

en: Rollback
uk: Відкат

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Clouds
uk: Хмари

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Device
uk: Пристрій

en: Reboot
uk: Перезавантажити

en: Terminate
uk: Перервати

en: User Data
uk: Дані користувача

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Manifest
uk: Маніфест

en: Phase
uk: Фаза

en: Resource type
uk: Тип ресурсу

en: 1 item
uk: 1 елемент

en: Email field is required.
uk: Поле "Електронна адреса" є обов’язковим.

en: 60 days
uk: 60 днів

en: Stacks
uk: Штабелі

en: Status Message
uk: Повідомлення стану

en: Stores
uk: Магазини

en: Add Rule
uk: Додати правило

en: Instance ID
uk: Ідентифікатор екземпляра

en: Device ID
uk: Ідентифікатор пристрою

en: There is no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: Strategy
uk: Стратегія

en: Redirect URI
uk: URI переспрямування

en: Succeeded
uk: Успішне

en: Budgets
uk: Бюджети

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
uk[0]: %action було застосовано до @count елементу.
uk[1]: %action було застосовано до @count елементів.
uk[2]: %action було застосовано до @count елементів.

en: Update this item
uk: Оновити цей елемент

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
uk: Додати елемент форми, що дозволить виконувати операції з декількома користувачами.

en: Device name
uk: Назва пристрою

en: Delete Job
uk: Видалення завдання

en: Completed @current step of @total.
uk: Завершено етап @current з @total.

en: Number of lines
uk: Кількість ліній

en: User operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з користувачами

en: Outputs
uk: Виходи

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
uk: Доступ на виконання дії %action з сутністю @entity_type_label %entity_label відсутній.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Entity link
uk: Посилання сутності

en: Revision translation affected
uk: Редакція, на яку вплинув переклад

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
uk: Вказує, що останнє редагування перекладу належить до поточної редакції.

en: @date by @username
uk: @date від @username

en: @langname revisions for %title
uk: Редакції @langname для матеріалу %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Copy of @name
uk: Копія @name

en: Workspaces
uk: Робочі області

en: Workspace ID
uk: ID робочої області

en: Plan ID
uk: Ідентифікатор плану

en: Apply to selected items
uk: Застосувати до вибраних позицій

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.

en: @type: updated %label.
uk: @type: оновлено %label.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
uk[0]: Ви дійсно бажаєте видалити цей @item?
uk[1]: Ви дійсно бажаєте видалити ці @items?
uk[2]: Ви дійсно бажаєте видалити ці @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
uk[0]: Видалено @count позицію.
uk[1]: Видалено @count позиції.
uk[2]: Видалено @count позицій.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
uk[0]: @count об'єкт не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.
uk[1]: @count об'єкти не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.
uk[2]: @count об'єктів не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.

en: MAC address
uk: MAC-адреса

en: Image operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з зображенням

en: @interval hence
uk: @interval віднині
