Cloud (6.0.0) - en to nl translation catalogue (408 entries)

en: tags
nl: labels

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Next
nl: Volgende

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: enable
nl: inschakelen

en: value
nl: waarde

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Totals
nl: Totalen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: Group
nl: Groep

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Public
nl: Publiek

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Action
nl: Actie

en: Cost
nl: Kostprijs

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Resources
nl: Bronnen

en: Projects
nl: Projecten

en: Version
nl: Versie

en: Go
nl: Filter

en: view
nl: weergeven

en: File
nl: Bestand

en: Tag
nl: Label

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Variable
nl: Variabele

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: up
nl: omhoog

en: Import
nl: Importeren

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Large
nl: Groot

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Icon
nl: Pictogram

en: Schedule
nl: Inplannen

en: 1 Hour
nl: 1 Uur

en: Time
nl: Tijd

en: Views
nl: Overzichten

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Manage
nl: Beheren

en: Refresh
nl: Verversen

en: Region
nl: Gebied

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Total
nl: Totaal

en: You are not authorized to access this page.
nl: U heeft geen toegangsrechten voor deze pagina.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Check
nl: Controleer

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Options
nl: Opties

en: no
nl: nee

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Date Format
nl: Datumnotatie

en: Create
nl: Aanmaken

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Active
nl: Actief

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Off
nl: Uit

en: Never
nl: Nooit

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Role ID
nl: Rol-ID

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Location
nl: Locatie

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: Revisions
nl: Revisies

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Count
nl: Aantal

en: Click here
nl: Klik hier

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Normal
nl: Normaal

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Date Created
nl: Aanmaakdatum

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Scale
nl: Schalen

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: standard
nl: standaard

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Id
nl: ID

en: Domain
nl: Domein

en: Amount
nl: Bedrag

en: One week
nl: Één week

en: One month
nl: Één maand

en: State
nl: Status

en: Serial
nl: Serienummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Job
nl: Vacature

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Jobs
nl: Opdrachten

en: Store
nl: Winkel

en: Members
nl: Leden

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: GB
nl: Groot-Britannië

en: Day
nl: Dag

en: Table
nl: Tabel

en: Events
nl: Evenementen

en: Start
nl: Begin

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Security
nl: Beveiliging

en: Role
nl: Rol

en: Allow
nl: Toestaan

en: Email subject
nl: E-mail onderwerp

en: Email message
nl: E-mailbericht

en: User data
nl: Gebruikersdata

en: Kind
nl: Type

en: External
nl: Extern

en: Users
nl: Gebruikers

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Simple List
nl: Eenvoudige lijst

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Order
nl: Volgorde

en: E-Mail
nl: E-mailadres

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Profile
nl: Profiel

en: Operation
nl: Bewerking

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Function
nl: Functie

en: Notifications
nl: Meldingen

en: 1 Day
nl: 1 dag

en: 1 Week
nl: 1 week

en: 1 Year
nl: 1 jaar

en: Expiration Time
nl: Vervaltijd

en: City
nl: Plaats

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: NOTE:
nl: Opmerking:

en: Folder
nl: Map

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Rules
nl: Regels

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Port
nl: Poort

en: No data available.
nl: Geen gegevens beschikbaar

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Pending
nl: In afwachting

en: Key
nl: Sleutel

en: Domain ID
nl: Domein-ID

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: Source
nl: Bron

en: Accept
nl: Accepteren

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Limit
nl: Limiet

en: Period
nl: Punt

en: day
nl: dag

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Long
nl: Lang

en: Target type
nl: Doeltype

en: Source type
nl: Brontype

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Days
nl: Dagen

en: Extend
nl: Uitbreiding

en: warning
nl: waarschuwing

en: critical
nl: kritiek

en: Rule ID
nl: Regel-ID

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Start Time
nl: Starttijd

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Max
nl: Maximaal

en: Scope
nl: Bereik

en: Schedules
nl: Planning

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Failed
nl: Mislukt

en: Standard
nl: Standaard

en: Status Code
nl: Statuscode

en: Attach
nl: Bijvoegen

en: Resume
nl: Hervatten

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Workspace
nl: Werkruimte

en: Chart type
nl: Grafiektype

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Review
nl: Overzicht

en: Processing
nl: Verwerken

en: Running
nl: Bezig met uitvoeren

en: Run
nl: Uitvoeren

en: disable
nl: uitschakelen

en: Storage
nl: Opslag

en: Limits
nl: Limieten

en: Mail Settings
nl: Mail-instellingen

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Reason
nl: Reden

en: Apply
nl: Toepassen

en: Add Group
nl: Groep toevoegen

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Select
nl: Selecteren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Common
nl: Algemeen

en: Variables
nl: Variabelen

en: 2 hours
nl: 2 uur

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: Destination type
nl: Destination-type

en: Zone ID
nl: Zone-ID

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: @count days
nl: @count dagen

en: Request
nl: Verzoek

en: Once a day
nl: Eens per dag

en: Language code
nl: Taalcode

en: User Roles
nl: Gebruikersrollen

en: Profiles
nl: Profielen

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Services
nl: Diensten

en: Usage
nl: Gebruik

en: Addresses
nl: Adressen

en: Packages
nl: Pakketten

en: Organization
nl: Organisatie

en: Email addresses
nl: E-mailadressen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: List style
nl: Lijstweergave

en: Annotations
nl: Annotaties

en: Others
nl: Anderen

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Data
nl: Gegevens

en: About
nl: Over

en: Report
nl: Rapport

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: Zone
nl: Provincie

en: Suspend
nl: Uitschakelen

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Started
nl: Gestart

en: Notification
nl: Melding

en: The status.
nl: De status.

en: Metric
nl: Metrisch

en: Regions
nl: Gebieden

en: Command
nl: Commando

en: Image Type
nl: Afbeeldingtype

en: day | days
nl[0]: dag
nl[1]: dagen

en: Output
nl: Uitvoer

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Memory
nl: Geheugen

en: Region name
nl: Gebiedsnaam

en: rule
nl: regel

en: Image Upload
nl: Afbeelding uploaden

en: Folder Name
nl: Mapnaam

en: Test Mode
nl: Test modus

en: Email Settings
nl: E-mailinstellingen

en: Private key
nl: Privésleutel

en: Creator
nl: Maker

en: Store name
nl: webwinkelnaam

en: Instances
nl: Exemplaren

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Reservation
nl: Reservering

en: IP address
nl: IP-adres

en: Bundle
nl: Bundel

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: 2 weeks
nl: 2 weken

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie

en: Owner ID
nl: Eigenaar-ID

en: Locations
nl: Locaties

en: Credentials
nl: Referenties

en: Service name
nl: Naam dienst

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: The file could not be uploaded.
nl: Het bestand kan niet worden geüpload.

en: Image type
nl: Afbeeldingsoort

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Change date
nl: Datum wijzigen

en: click here
nl: klik hier

en: Account ID
nl: Account-ID

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Min
nl: Minimaal

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Billing
nl: Facturatie

en: Resource
nl: Bron

en: Quotas
nl: Quota's

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Policy
nl: Beleid

en: Scheduler
nl: Planner

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Automation
nl: Automatisering

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Lock
nl: Vergrendel

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Progress
nl: Voortgang

en: Remove rule
nl: Regel verwijderen

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: API Version
nl: API-versie

en: Machine Name
nl: Systeemnaam

en: Pager options
nl: Pagineringsopties

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Creation Date
nl: Aanmaakdatum

en: Secret
nl: Geheim

en: API version
nl: API-versie

en: down
nl: omlaag

en: Subjects
nl: Onderwerpen

en: Interfaces
nl: Interface

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: Host IP
nl: Host-IP

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Link image to
nl: Link de afbeelding naar

en: Import Images
nl: Afbeeldingen importeren

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Key value
nl: Sleutelwaarde

en: Asc
nl: Oplopend

en: Event ID
nl: Gebeurtenis-ID

en: Endpoints
nl: Eindpunten

en: Unknown error.
nl: Onbekende fout.

en: Instance
nl: Exemplaar

en: Console
nl: Bedieningspaneel

en: Image Style
nl: Afbeeldingsstijl

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Resource type
nl: Brontype

en: Email field is required.
nl: E-mail is een verplicht veld.

en: Stores
nl: Winkels

en: There is no @label yet.
nl: Er is nog geen @label.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
nl[0]: %action is toegepast op @count item.
nl[1]: %action is toegepast op @count items.

en: Update this item
nl: Dit item bijwerken

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
nl: Voegt een formulierelement toe waarmee u bewerkingen kunt uitvoeren op meerdere gebruikers.

en: The message.
nl: Het bericht.

en: Delete Schedule
nl: Planning verwijderen

en: Completed @current step of @total.
nl: Stap @current van @total voltooid.

en: User operations bulk form
nl: Formulier voor bulkbewerkingen op gebruikers

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
nl: Geen toegangsrechten om %action op @entity_type_label %entity_label uit te voeren.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
nl: De @language vertaling van @entity-type %label is verwijderd.

en: Entity link
nl: Entiteitslink

en: Future format
nl: Toekomstig formaat

en: Past format
nl: Oud formaat

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Workspaces
nl: Werkruimtes

en: Workspace ID
nl: Werkruimte-ID

en: Apply to selected items
nl: Toepassen op geselecteerde items

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.

en: @type: updated %label.
nl: @type: %label bijgewerkt.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit @item wil verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze @items wil verwijderen?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
nl[0]: @count item verwijderd.
nl[1]: @count items verwijderd.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
nl[0]: @count item is niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt.
nl[1]: @count items zijn niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt

en: MAC address
nl: MAC-adres

en: Refresh interval in seconds
nl: Vernieuwingsfrequentie in seconden

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Tooltip date format
nl: Datumnotatie tooltip

en: Tooltip custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie tooltip

en: Time difference
nl: Tijdsverschil

en: Show as time difference
nl: Als tijdsverschil tonen

en: Time units
nl: Tijdseenheden
