Cloud (6.1.0) - en to ro translation catalogue (292 entries)

en: tags
ro: etichete

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Next
ro: Următor

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Totals
ro: Total

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Private
ro: Privat

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Log
ro: Jurnal

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Resources
ro: Resurse

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Monthly
ro: Lunar

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Țară

en: Variable
ro: Variabilă

en: Image
ro: Imagine

en: Container
ro: Recipient

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: up
ro: sus

en: Back
ro: Înapoi

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Manage
ro: Administrați

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Updated
ro: Actualizat

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai perrmisiunile necesare pentru a accesa această pagină

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Anexă

en: States
ro: Stări

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Check
ro: Verifică

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Options
ro: Opțiuni

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Date format
ro: Format dată

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: 1 day | @count days
ro[0]: o zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Module
ro: Modul

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Never
ro: Niciodată

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Role ID
ro: ID-ul rolului

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: Revisions
ro: Revizii

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Count
ro: Contor

en: Conditions
ro: Condiții

en: N/A
ro: N/D

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Autor

en: Processor
ro: Procesor

en: 1 day
ro: 1 zi

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Volume
ro: Volum

en: Details
ro: Detalii

en: Domain
ro: Domeniu

en: Amount
ro: Suma

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Code
ro: Cod

en: Owner
ro: Proprietar

en: Store
ro: Magazin

en: Members
ro: Membri

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Events
ro: Evenimente

en: Configuration
ro: Configurație

en: Role
ro: Rol

en: Allow
ro: Permite

en: User data
ro: Datele utilizatorului

en: External
ro: Extern

en: Users
ro: Utilizatori

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Simple List
ro: Listă simplă

en: Clone
ro: Clonare

en: Order
ro: Comandă

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Template
ro: Șablon

en: Profile
ro: Profil

en: Operation
ro: Operație

en: Duration
ro: Durată

en: Threshold
ro: Prag

en: Function
ro: Funcţie

en: Notifications
ro: Notificări

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Labels
ro: Etichete

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Condition
ro: Condiție

en: Rules
ro: Reguli

en: No data available.
ro: Nu existp date disponibile.

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Pending
ro: În așteptare

en: Key
ro: Cheie

en: Token
ro: Simbol

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: Source
ro: Sursă

en: Display name
ro: Nume de afișare

en: Features
ro: Caracteristici

en: Parameters
ro: Parametri

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Limit
ro: Limită

en: day
ro: zi

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Long
ro: Lung

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Source type
ro: Tip sursă

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Revert
ro: Revenire

en: Extend
ro: Extindeți

en: Info
ro: Informație

en: warning
ro: atenţie

en: critical
ro: critic

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: Failed
ro: Eșuat

en: MB
ro: MO

en: Attach
ro: Ataşează

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Review
ro: Verificare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Storage
ro: Depozitare

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Apply
ro: Aplică

en: Assign
ro: Alocare

en: Select
ro: Alege

en: Copy
ro: Copiază

en: Variables
ro: Variabile

en: Yearly
ro: Anual

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Profiles
ro: Profile

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Services
ro: Servicii

en: Usage
ro: Utilizare

en: Addresses
ro: Adrese

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Locked
ro: Blocat

en: Data
ro: Dată

en: About
ro: Despre

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afișsat

en: Started
ro: Început

en: Notification
ro: Notificare

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: Parameter
ro: Parametru

en: Admin
ro: Administrator

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Bundle
ro: Pachet

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: The file could not be uploaded.
ro: Fișierul nu a putut fi încărcat.

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Resource
ro: Resursă

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Interface
ro: Interfață

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Lock
ro: Blocat

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Network
ro: Rețea

en: Progress
ro: Progres

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Machine Name
ro: Nume mașină

en: Pager options
ro: Opțiuni paginator

en: Unlock
ro: Deblocare

en: Budget
ro: Buget

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ro: Separați extensiile cu spațiu sau punct și nu includeți punctul din față.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Console
ro: Consolă

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Email field is required.
ro: Câmpul Email este obligatoriu.

en: Stores
ro: Magazine

en: There is no @label yet.
ro: Deocamdată @label nu există.

en: Budgets
ro: Bugete

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ro[0]: %action a fost aplicat la @count element.
ro[1]: %action a fost aplicat @count elemente.

en: Update this item
ro: Actualizați acest element

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ro: Adăugați un element pentru formular care vă permite să rulați operații pe mai mulți utilizatori.

en: Completed @current step of @total.
ro: Pasul @current din @total completat.

en: User operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă utilizatori

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ro: Nu aveți acces pentru a executa %action pe @entity_type_label %entity_label.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ro: Traducerea @entity-type %label @language a fost ștearsă.

en: Entity link
ro: Legătura entității

en: Future format
ro: Format viitor

en: Past format
ro: Format anterior

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: @langname revisions for %title
ro: Revizii în @langname pentru %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Apply to selected items
ro: Aplică elementelor selectate

en: There are no @label yet.
ro: Nu există @label încă.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
