Cloud (6.1.0) - en to th translation catalogue (183 entries)

en: tags
th: คำสำคัญ

en: Home
th: หน้าแรก

en: Images
th: รูปภาพ

en: Next
th: ถัดไป

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: enable
th: เปิดใช้งาน

en: value
th: ค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Approve
th: อนุมัติ

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Type
th: ประเภท

en: yes
th: ตกลง

en: List
th: ดูลิสต์

en: Actions
th: แอคชั่น

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Log
th: บันทึกข้อความ

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Action
th: แอคชั่น

en: On
th: เปิด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Version
th: รุ่น

en: File
th: ไฟล์

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Monthly
th: รายเดือน

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Country
th: ประเทศ

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: up
th: ขึ้น

en: Import
th: นำเข้า

en: Back
th: กลับ

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Large
th: ใหญ่

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Time
th: เวลา

en: Views
th: ดู

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Manage
th: จัดการ

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Text
th: ข้อความ

en: 1 hour
th: 1 ชั่วโมง

en: Total
th: ทั้งหมด

en: ID
th: ไอดี

en: You are not authorized to access this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าดูหน้านี้

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Email
th: อีเมล

en: Check
th: เช็ค

en: status
th: สถานะ

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: Options
th: ตัวเลือก

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Create
th: สร้าง

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: All
th: ทั้งหมด

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: 1 day | @count days
th[0]: 1 วัน
th[1]: @count วัน

en: Off
th: ปิด

en: Host
th: โฮสต์

en: Never
th: ไม่เคย

en: Visibility
th: การมองเห็น

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Revisions
th: รุ่น

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Count
th: จำนวน

en: N/A
th: ไม่มี

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: Details
th: รายละเอียด

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Domain
th: โดเมน

en: Product Code
th: รหัสสินค้า

en: State
th: รัฐ

en: Code
th: รหัส

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Store
th: ร้านค้า

en: Day
th: วัน

en: Table
th: ตาราง

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: Allow
th: อนุญาต

en: External
th: ภายนอก

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Clone
th: โคลน

en: Order
th: เรียงตาม

en: IP Address
th: หมายเลข IP

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Operation
th: การปฏิบัติการ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: 1 Week
th: ภายใน 1 อาทิตย์

en: City
th: จังหวัด

en: Condition
th: เงื่อนไข

en: Port
th: พอร์ต

en: Key
th: คีย์

en: 1 item | @count items
th[0]: 1 รายการ
th[1]: @count รายการ

en: No items selected.
th: ยังไม่มีรายการที่เลือก

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Limit
th: จำกัด

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Workflow
th: ขั้นตอนการทำงาน

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Extend
th: ส่วนขยาย

en: Info
th: ข้อมูล

en: warning
th: คำเตือน

en: critical
th: อันตราย

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: Revision
th: รุ่น

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Failed
th: ไม่ผ่าน

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Revision of %title from %date
th: ปรับรุ่น %title จาก %date

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Select
th: เลือก

en: Copy
th: คัดลอก

en: Variables
th: ตัวแปร

en: @count days
th: @count วัน

en: Profiles
th: ประวัติผู้ใช้

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการคืนรุ่นกลับไปเป็นรุ่น %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบรุ่นจาก %revision-date?

en: Service
th: บริการ

en: Detail
th: รายละเอียด

en: Packages
th: แพคเกจ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Others
th: อื่นๆ

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Data
th: ข้อมูล

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: Started
th: เริ่มสอบเมื่อ

en: Private key
th: กุญแจส่วนตัว

en: Creator
th: ผู้สร้าง

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: Delete all revisions
th: ลบการแก้ไขทั้งหมด

en: Dashboard
th: หน้าหลัก

en: Change date
th: เปลี่ยนวันที่

en: - Any -
th: - อื่น ๆ -

en: Publishing status
th: สถานะการเผยแพร่

en: Billing
th: ค่า Billing

en: Copy of the revision from %date.
th: ชุดคัดลอกของรุ่นปรับปรุงจาก %date.

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Operations links
th: ลิงค์สำหรับการปฏิบัติการ

en: Machine Name
th: ชื่อของเครื่อง

en: Pricing
th: กำหนดราคา

en: Update Data
th: อัพเดทข้อมูล

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
th: ขนาดอัปโหลดสูงสุด

en: Entity Reference
th: อ้างอิงเอนทิตี

en: Update this item
th: ปรับปรุงรายการนี้

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
th: เพิ่มองค์ประกอบแบบฟอร์มที่ช่วยให้คุณเรียกใช้งานเมื่อผู้ใช้หลายคน

en: Completed @current step of @total.
th: เสร็จสิ้น@current ขั้นตอน @total
