Cloud (all releases) - en to oc translation catalogue (246 entries)

en: Home
oc: Acuèlh

en: Body
oc: Còs

en: Images
oc: Imatges

en: Next
oc: Seguent

en: enabled
oc: activat

en: enable
oc: activar

en: value
oc: valor

en: Status
oc: Estatut

en: Approve
oc: Aprovar

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Value
oc: Valor

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Private
oc: Privat

en: Group
oc: Grop

en: Type
oc: Tipe

en: yes
oc: òc

en: List
oc: Listar

en: Subject
oc: Objècte

en: Actions
oc: Accions

en: disabled
oc: desactivat

en: Cancel
oc: Anullar

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Log
oc: Jornal

en: more
oc: mai

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Administration
oc: Administracion

en: Action
oc: Accion

en: Cost
oc: Còst

en: On
oc: Activat

en: Tags
oc: Etiquetas

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Servers
oc: Servidors

en: Resources
oc: Ressorsas

en: Projects
oc: Projèctes

en: Project
oc: Projèctes

en: Go
oc: Anatz

en: view
oc: veire

en: File
oc: Fichièr

en: Tag
oc: Etiqueta

en: Login
oc: Identificant

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: None
oc: Pas cap

en: default
oc: defaut

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Message
oc: Messatge

en: Password
oc: Senhal

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Country
oc: País

en: Variable
oc: Variabla

en: Image
oc: Imatge

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: up
oc: naut

en: Import
oc: Importar

en: Back
oc: Precedent

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: Default
oc: Per defaut

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Large
oc: Grand

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Schedule
oc: Planning

en: Time
oc: Ora

en: Views
oc: Vistas

en: Add
oc: Apondre

en: View
oc: Veire

en: Manage
oc: Gerir

en: Refresh
oc: Refresca

en: Event
oc: Eveniment

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: Text
oc: Tèxte

en: 1 hour
oc: 1 ora

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: You are not authorized to access this page.
oc: Sètz pas autorizat(da) a accedir a aquesta pagina.

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Attachment
oc: Fichièr estacat

en: States
oc: Estats

en: User
oc: Utilizaire

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Check
oc: Verificar

en: status
oc: estatut

en: User ID
oc: Identificant (ID) utilizaire

en: Options
oc: Opcions

en: no
oc: non

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Node
oc: Nosèl

en: Create
oc: Crear

en: Exclude
oc: Exclure

en: All
oc: Tot

en: days
oc: jorns

en: Active
oc: Actiu

en: Date format
oc: Format de data

en: Block
oc: Blòt

en: Page
oc: Pagina

en: 1 day | @count days
oc[0]: 1 jorn
oc[1]: @count jorns

en: Module
oc: Modul

en: Off
oc: Desactivat

en: Host
oc: Òste

en: Never
oc: Pas jamai

en: Visibility
oc: Visibilitat

en: Roles
oc: Ròtles

en: Hostname
oc: Nom d'òste

en: Filter
oc: Filtrar

en: Location
oc: Emplaçament

en: Field name
oc: Nom del camp

en: Count
oc: Descompte

en: Conditions
oc: Condicions

en: OK
oc: D'acòrdi

en: Nodes
oc: Nosèls

en: Authored by
oc: Escrich per

en: 1 day
oc: 1 jorn

en: Scale
oc: Metre a l'escala

en: Medium
oc: Mejan

en: Details
oc: Detalhs

en: End Date
oc: Data de fin

en: Domain
oc: Domeni

en: Amount
oc: Montant

en: State
oc: Estat

en: Code
oc: Còde

en: Owner
oc: Proprietari

en: Day
oc: Jorn

en: Table
oc: Tablèu

en: Events
oc: Eveniments

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Role
oc: Ròtle

en: Allow
oc: Autorizar

en: External
oc: Extèrne

en: Users
oc: Utilizaires

en: Maximum length
oc: Talha maximala

en: Clone
oc: Clonar

en: Order
oc: Òrdre

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: Template
oc: Modèl

en: Profile
oc: Perfil

en: Operation
oc: Operacion

en: Duration
oc: Durada

en: Revoke
oc: Revocar

en: Function
oc: Foncion

en: Notifications
oc: Notificacions

en: 1 Day
oc: 1 Jorn

en: 1 Week
oc: 1 Setmana

en: 1 Year
oc: 1 An

en: City
oc: Vila

en: Latitude
oc: Latitud

en: Longitude
oc: Longitud

en: NOTE:
oc: NÒTA :

en: Labels
oc: Etiquetas

en: Sort by
oc: Triar per

en: Rules
oc: Règlas

en: Shared
oc: Partejat

en: Port
oc: Pòrt

en: Pending
oc: En espèra

en: Key
oc: Clau

en: Token
oc: Geton (token)

en: No items selected.
oc: Cap d'element pas seleccionat.

en: Source
oc: Font

en: Accept
oc: Acceptar

en: Display name
oc: Nom de l'afichatge

en: Features
oc: Foncionalitats

en: Create new revision
oc: Crear una revision novèla

en: Period
oc: Periòde

en: day
oc: jorn

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Location map
oc: Mapa d'emplaçament

en: Workflow
oc: Flux de trabalhs

en: Revert
oc: Restablir

en: Days
oc: Jorns

en: warning
oc: avertiment

en: critical
oc: critic

en: Revisions for %title
oc: Revisions per « %title »

en: Cron
oc: Prètzfait planificat (cron)

en: Branch
oc: Branca

en: Changed
oc: Modificat

en: Standard
oc: Estandard

en: Attach
oc: Estacar

en: Credit
oc: Crèdit

en: Resume
oc: Reprendre

en: Revision of %title from %date
oc: Revision de %title del %date

en: Loading...
oc: En cors de cargament...

en: Processing
oc: En cors de tractament

en: disable
oc: desactivar

en: Storage
oc: Emmagazinatge

en: Timezone
oc: Fus orari

en: Reason
oc: Rason

en: Apply
oc: Aplicar

en: Assign
oc: Associar

en: Select
oc: Seleccionar

en: Copy
oc: Copiar

en: Variables
oc: Variablas

en: Debug
oc: Depuracion

en: Language code
oc: Còde de la lenga

en: Profiles
oc: Perfils

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz tornar a la version del %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la version del %revision-date ?

en: Services
oc: Servicis

en: Usage
oc: Utilizacion

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Locked
oc: Verrolhat

en: Data
oc: Donadas

en: About
oc: A prepaus

en: sort by @s
oc: trier per @s

en: Text to display
oc: Tèxte d'afichar

en: User roles
oc: Ròtles de l'utilizaire

en: Parameter
oc: Paramètre

en: rule
oc: règla

en: Private key
oc: Clau privada

en: Instances
oc: Instàncias

en: IP address
oc: Adreça IP

en: Bundle
oc: Paquet

en: Custom date format
oc: Format de data personalizat

en: Dashboard
oc: Tablèu de bòrd

en: The file could not be uploaded.
oc: Es pas estat possible de cargar lo fichièr.

en: - Any -
oc: - Tot -

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Allow multiple values
oc: Autorizar mantuna valor

en: The maximum length of the field in characters.
oc: La longor maximala del camp en nombre de caractèrs.

en: Copy of the revision from %date.
oc: Copiar la version del %date.

en: Project ID
oc: Id del projècte

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Machine Name
oc: Nom sistèma

en: Pager options
oc: Opcions de paginacion

en: Bulk update
oc: Mesa a jorn en massa

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: Link image to
oc: Ligar l'imatge a

en: Component name
oc: Nom del component

en: Master
oc: Maître

en: Instance
oc: Instància
