Cloud (7.0.0-alpha1) - en to bn translation catalogue (101 entries)

en: tags
bn: ট্যাগসমুহ

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Approve
bn: অনুমোদন দিন

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Daily
bn: দৈনিক

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: up
bn: উপরে

en: Import
bn: আমদানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Update
bn: আপডেট

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Region
bn: অঞ্চল

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: You are not authorized to access this page.
bn: আপনার এই পৃষ্ঠা দেখার অনুমতি নেই।

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Email
bn: ইমেইল

en: status
bn: অবস্থা

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: 1 day | @count days
bn[0]: 1 দিন
bn[1]: @count দিন

en: Module
bn: মডিউল

en: Host
bn: হোস্ট

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Code
bn: কোড

en: Day
bn: দিন

en: Table
bn: টেবিল

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Order
bn: ক্রম

en: IP Address
bn: আইপি ঠিকানা

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Port
bn: পোর্ট

en: No items selected.
bn: কোন আইটেম চিহ্নিত করা হয়নি।

en: Create new revision
bn: একটি নতুন রিভিশন তৈরি করুন

en: Long
bn: বড়

en: Workflow
bn: কাজের ধারা

en: warning
bn: সতর্কীকরণ

en: Debug
bn: ডিবাগ

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: About
bn: সম্পর্কে

en: sort by @s
bn: @s অনুসারে সাজাও

en: IP address
bn: IP ঠিকানা

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড
