Cloud (7.0.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (287 entries)

en: tags
cs: tagy

en: Home
cs: Domů

en: Body
cs: Text

en: Images
cs: Obrázky

en: Next
cs: Další

en: enabled
cs: zapnuto

en: enable
cs: povolit

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Approve
cs: Schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Totals
cs: Celkem

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Private
cs: Soukromé

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Public
cs: Veřejná

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Action
cs: Akce

en: Cost
cs: Náklady

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Servers
cs: Servery

en: Resources
cs: Zdroje

en: Project
cs: Projekt

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Daily
cs: Denně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: None
cs: Žádné

en: default
cs: výchozí

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Variable
cs: Proměnná

en: Image
cs: Obrázek

en: Container
cs: Kontejner

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: up
cs: o úroveň výš

en: Back
cs: Zpět

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Large
cs: Velký

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Icon
cs: Ikona

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: 1 Hour
cs: 1 hodina

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Manage
cs: Správa

en: Refresh
cs: Obnovení

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Total
cs: Celkem

en: You are not authorized to access this page.
cs: Nemáte oprávnění přistupovat na tuto stránku.

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: States
cs: Stavy

en: User
cs: Uživatel

en: Email
cs: E-mail

en: Check
cs: Šek

en: status
cs: stav

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Options
cs: Možnosti

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Create
cs: Vytvořit

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: All
cs: Vše

en: days
cs: dny

en: Active
cs: Aktivní

en: Date format
cs: Formát data

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: 1 day | @count days
cs[0]: 1 den
cs[1]: @count dny
cs[2]: @count dnů

en: Module
cs: Modul

en: Off
cs: Vypnuto

en: Host
cs: Hostitel

en: Never
cs: Nikdy

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Roles
cs: Role

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Revisions
cs: Revize

en: Field name
cs: Název pole

en: Count
cs: Počet

en: Click here
cs: Klikněte zde

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Normal
cs: Normální

en: Nodes
cs: Uzly

en: Authored by
cs: Autor

en: 1 day
cs: 1 den

en: Medium
cs: Střední

en: Start Date
cs: Datum začátku

en: Details
cs: Detaily

en: End Date
cs: Datum konce

en: Domain
cs: Doména

en: Amount
cs: Částka

en: State
cs: Stav

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: Desc
cs: Sestupně

en: Code
cs: Kód

en: Owner
cs: Vlastník

en: Store
cs: Obchod

en: Group name
cs: Název skupiny

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Events
cs: Události

en: Start
cs: Začátek

en: Configuration
cs: Nastavení

en: API Server
cs: API server

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Allow
cs: Povolit

en: Kind
cs: Typ

en: External
cs: Externí

en: Users
cs: Uživatelé

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Simple List
cs: Jednoduchý seznam

en: Clone
cs: Klonovat

en: IP Address
cs: IP adresa

en: Template
cs: Šablona

en: Profile
cs: Profil

en: Operation
cs: Operace

en: Duration
cs: Trvání

en: Threshold
cs: Práh

en: Function
cs: Funkce

en: 1 Day
cs: 1 den

en: 1 Week
cs: 1 týden

en: 1 Year
cs: 1 rok

en: City
cs: Město

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Labels
cs: Názvy

en: Folder
cs: Složka

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Condition
cs: Podmínka

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: Key
cs: Klíč

en: 1 item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: No items selected.
cs: Žádné položky nevybrány.

en: Source
cs: Zdroj

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: day
cs: den

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Long
cs: Dlouhý

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: Source type
cs: Typ zdroje

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Revert
cs: Vrátit

en: Days
cs: Dnů

en: Extend
cs: Rozšíření

en: warning
cs: varování

en: critical
cs: kritické

en: Group Name
cs: Název skupiny

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: Revision
cs: Revize

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Schedules
cs: Plány

en: Changed
cs: Změněno

en: Attach
cs: Připojit

en: Credit
cs: Kredit

en: Revision of %title from %date
cs: Revize %title z %date

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Review
cs: Revize

en: Processing
cs: Zpracovává se

en: disable
cs: vypnout

en: Storage
cs: Ukládání

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Reason
cs: Důvod

en: Apply
cs: Použít

en: Assign
cs: Přiřadit

en: Select
cs: Vybrat

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Variables
cs: Proměnné

en: Debug
cs: Ladění

en: Yearly
cs: Ročně

en: Once a day
cs: Jednou denně

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Profiles
cs: Profily

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cs: Opravdu se vrátit k revizi z data %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cs: Opravdu smazat revizi z data %revision-date?

en: Services
cs: Služby

en: Service
cs: Služba

en: Usage
cs: Použití

en: Addresses
cs: Adresy

en: Packages
cs: Balíky

en: Email addresses
cs: E-mailové adresy

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: About
cs: Popis

en: Report
cs: Výkaz

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: Zone
cs: Časová zóna

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Started
cs: Zahájeno

en: Notification
cs: Oznámení

en: Metric
cs: Metrická

en: Regions
cs: Regiony

en: Image Type
cs: Typ obrázku

en: User roles
cs: Uživatelské role

en: Parameter
cs: Parametr

en: Test Mode
cs: Testovací režim

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: Store name
cs: Jméno obchodu

en: Admin
cs: Administrátor

en: IP address
cs: IP adresa

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Delete all revisions
cs: Smazat všechny revize

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: The file could not be uploaded.
cs: Soubor nelze nahrát.

en: The value.
cs: Hodnota.

en: Change date
cs: Změnit datum

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: Policy
cs: Zásada

en: Interface
cs: Rozhraní

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Lock
cs: Zámek

en: Current revision
cs: Aktuální revize

en: Remove rule
cs: Odebrat pravidlo

en: Operations links
cs: Odkazy na operace

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Secret
cs: Klíč

en: down
cs: dolů

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
cs: Přípony jmen souborů oddělené čárkou nebo mezerou. Vynechte tečku na začátku.

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: Link image to
cs: Odkázat obrázkem na

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: 1 item
cs: 1 položka

en: There is no @label yet.
cs: Zatím není žádný @label.

en: Completed @current step of @total.
cs: Dokončen krok @current z @total.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
cs: Překlad @entity-type %label @language byl smazán.

en: Future format
cs: Formát pro budoucnost

en: Past format
cs: Formát pro minulost

en: Apply to selected items
cs: Použít u vybraných položek
