Cloud (7.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (255 entries)

en: tags
hi: उपनाम

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Next
hi: अगला

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Cost
hi: लागत

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Servers
hi: सर्वर

en: Resources
hi: संसाधन

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Monthly
hi: मासिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: up
hi: ऊपर

en: Import
hi: आयात करें

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: 1 Hour
hi: 1 घंटा

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: You are not authorized to access this page.
hi: आप इस पृष्ठ का उपयोग करने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: status
hi: स्थिति

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Options
hi: विकल्प

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Role ID
hi: भूमिका आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Count
hi: गुणांक

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Normal
hi: सामान्य

en: N/A
hi: एन / ए

en: OK
hi: ठीक है

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Processor
hi: प्रोसेसर

en: Date Created
hi: निर्माण तारीख

en: 1 day
hi: १ दिन

en: 3 years
hi: 3 वर्ष

en: Scale
hi: पैमाना

en: Medium
hi: माध्यम

en: standard
hi: मानक

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: Owner:
hi: मालिक:

en: Store
hi: स्टोर

en: Members
hi: सदस्य

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Start
hi: शुरू

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Role
hi: भूमिका

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: User data
hi: उपयोगकर्ता का डेटा

en: External
hi: बाहरी

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Simple List
hi: सामान्य सूचि

en: Order
hi: क्रम

en: IP Address
hi: IP पता

en: Template
hi: फर्मा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: IP
hi: अंतरजाल संलेख

en: Operation
hi: काम

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Rules
hi: नियम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: Source
hi: स्रोत

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Limit
hi: सीमा

en: day
hi: दिन

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Long
hi: लंबा

en: Source type
hi: स्रोत प्रकार

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Extend
hi: विस्तार

en: Info
hi: जानकारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: critical
hi: संकटपूर्ण

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Max
hi: अधिकतम

en: Changed
hi: बदल गया

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Standard
hi: मानक

en: MB
hi: मेगा बाईट

en: Attach
hi: संलग्न करें

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Workspace
hi: कार्यस्थान

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Assign
hi: निर्दिष्ट करना

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Debug
hi: डिबग

en: @count days
hi: १ दिन

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: About
hi: के बारे में

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: Admin
hi: प्रशासन

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Bundle
hi: पोटली

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: All Groups
hi: सभी समूह

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: There is no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं है

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
hi: @entity-type %label @language अनुवाद को हटा दिया गया है।

en: Future format
hi: भविष्य प्रारूप

en: Past format
hi: पिछला प्रारूप

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Workspaces
hi: कार्यस्थानों

en: Workspace ID
hi: कार्यक्षेत्र आईडी

en: There are no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं हैं।

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
hi[0]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इस @item को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इन @items को मिटाना चाहते हैं?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
hi[0]: @count आइटम हटाया गया है।
hi[1]: @count आइटम हटा दिए गए हैं।

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
hi[0]: @count आइटम हटाया नहीं गया है क्योंकि आपके पास आवश्यक अनुमतियां नहीं हैं।
hi[1]: @count आइटम हटाए नहीं गए हैं क्योंकि आपके पास आवश्यक अनुमतियां नहीं हैं।
