Cloud (7.0.0-rc1) - en to is translation catalogue (196 entries)

en: tags
is: merki

en: Home
is: Forsíða

en: Body
is: Meginmál

en: Images
is: Myndir

en: Next
is: Næsta

en: enabled
is: virkt

en: enable
is: virkja

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Approve
is: Samþykkja

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Totals
is: Samtals

en: Username
is: Notendanafn

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: disabled
is: óvirkt

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: Log
is: Kerfisskrá

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Action
is: Aðgerð

en: Cost
is: Kostnaður

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Servers
is: Þjónar

en: Resources
is: Auðlindir

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: Monthly
is: Mánaðarlega

en: None
is: Engin

en: default
is: sjálfgefið

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Variable
is: Breyta

en: Image
is: Mynd

en: Container
is: Gámur

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: up
is: upp

en: Import
is: Flytja inn

en: Back
is: Til baka

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Large
is: Stórt

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Icon
is: Táknmynd

en: Time
is: Tími

en: Views
is: Gagnasýn

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: URL
is: vefslóð

en: Manage
is: Stjórnun

en: Refresh
is: Endurnýja

en: Region
is: Svæði

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: 1 hour
is: 1 klst

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: You are not authorized to access this page.
is: Þú hefur ekki leyfi til að skoða þessa síðu.

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: States
is: Stöður

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: Check
is: Athuga

en: status
is: staða

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Options
is: Möguleikar

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Create
is: Stofna

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: All
is: Allt

en: days
is: dagar

en: Active
is: Virkt

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: 1 day | @count days
is[0]: 1 dagur
is[1]: @count dagar

en: Module
is: Eining

en: Off
is: Af

en: Host
is: Vél

en: Never
is: Aldrei

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Roles
is: Hlutverk

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Click here
is: Smelltu hér

en: Conditions
is: Skilyrði

en: N/A
is: Á ekki við

en: OK
is: Í lagi

en: Nodes
is: Nóður

en: Authored by
is: Höfundur

en: Date Created
is: Dags stofnað

en: Medium
is: Miðlungs

en: Details
is: Nánar

en: Amount
is: Upphæð

en: One week
is: Ein vika

en: One month
is: Einn mánuður

en: State
is: Fylki

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: Store
is: Verslun

en: Members
is: Meðlimir

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Events
is: Viðburðir

en: Start
is: Hefst

en: Role
is: Hlutverk

en: Allow
is: Heimila

en: Users
is: Notendur

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Clone
is: Klóna

en: Order
is: Pöntun

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Template
is: Sniðmát

en: City
is: Borg

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Rules
is: Reglur

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: 1 item | @count items
is[0]: 1 færsla
is[1]: @count færslur

en: Display name
is: Birta nafn

en: Create new revision
is: Búa til nýja útgáfu

en: Period
is: Punktur

en: day
is: dagur

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Long
is: Langt

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: Extend
is: Bæta við

en: warning
is: viðvörun

en: critical
is: alvarleg

en: Revision
is: Útgáfa

en: Permissions
is: Réttindi

en: Branch
is: Útibú

en: Attach
is: Hengja við

en: Loading...
is: Hleð...

en: Review
is: Yfirlestur

en: Processing
is: Í vinnslu

en: disable
is: afvirkja

en: Storage
is: Geymsla

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Apply
is: Virkja

en: @count days
is: @count daga

en: 1 week
is: 1 vika

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: Addresses
is: Heimilisföng

en: Organization
is: Stofnun

en: About
is: Um

en: sort by @s
is: flokka eftir @s

en: Creator
is: Stofnandi

en: IP address
is: IP vistfang

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: Stores
is: Verslanir

en: One year
is: Eitt ár
