Cloud (8.0.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (454 entries)

en: tags
hu: címkék

en: Home
hu: Címlap

en: Body
hu: Törzs

en: Images
hu: Képek

en: Next
hu: Következő

en: enabled
hu: engedélyezett

en: enable
hu: engedélyezés

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Private
hu: Rejtett

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Műveletek

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Public
hu: Nyilvános

en: Log
hu: Napló

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Action
hu: Művelet

en: Cost
hu: Költség

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Servers
hu: Kiszolgálók

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Projects
hu: Projektek

en: Project
hu: Projekt

en: Version
hu: Verzió

en: Go
hu: Mehet

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Tag
hu: Címke

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Daily
hu: Napi

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: default
hu: alapértelmezés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Variable
hu: Változó

en: Image
hu: Kép

en: Container
hu: Tároló

en: Category
hu: Kategória

en: Containers
hu: Tárolók

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: up
hu: fel

en: Back
hu: Vissza

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Large
hu: Nagy

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Icon
hu: Ikon

en: Schedule
hu: Időzítés

en: 1 Hour
hu: 1 óra

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Manage
hu: Kezelés

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Image ID
hu: Kép ID

en: Event
hu: Esemény

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: You are not authorized to access this page.
hu: Nincs megfelelő jogosultság az oldal megtekintéséhez.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: States
hu: Állapotok

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Check
hu: Csekk

en: status
hu: állapot

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Options
hu: Lehetőségek

en: no
hu: nem

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Date Format
hu: Dátumformátum

en: Create
hu: Létrehozás

en: Exclude
hu: Kizárás

en: All
hu: Mind

en: days
hu: napok

en: Active
hu: Aktív

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: 1 day | @count days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: @count nap

en: Module
hu: Modul

en: Off
hu: Ki

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Never
hu: Soha

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Role ID
hu: Szerepkör-azonosító

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Group ID
hu: Csoportazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: Field name
hu: Mező neve

en: Count
hu: Mennyiség

en: Click here
hu: Ide kell kattintani

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Normal
hu: Általános

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Authored by
hu: Szerző

en: Processor
hu: Feldolgozó

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: 1 day
hu: 1 nap

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Medium
hu: Közepes

en: Volume
hu: Mennyiség

en: standard
hu: általános

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: Details
hu: Részletek

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Id
hu: Azonosító

en: Domain
hu: Domén

en: Amount
hu: Összeg

en: One day
hu: Egy nap

en: One week
hu: Egy hét

en: Two weeks
hu: Két hét

en: One month
hu: Egy hónap

en: State
hu: Állapot

en: Serial
hu: Sorszám

en: Desc
hu: Csökk

en: Code
hu: Kód

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Jobs
hu: Munkák

en: Store
hu: Bolt

en: Members
hu: Tagok

en: Group name
hu: Csoportnév

en: Day
hu: Nap

en: Table
hu: Táblázat

en: Events
hu: Események

en: Start
hu: Kezdete

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Security
hu: Biztonság

en: Role
hu: Szerepkör

en: Allow
hu: Engedélyezett

en: Email subject
hu: Email tárgya

en: Email message
hu: Email üzenet

en: User data
hu: Felhasználói adat

en: Kind
hu: Típus

en: External
hu: Külső

en: Users
hu: Felhasználók

en: Enable test mode?
hu: Teszt mód engedélyezése?

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Simple List
hu: Egyszerű felsorolás

en: Clone
hu: Klónozás

en: Order
hu: Rendelés

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Template
hu: Sablon

en: Profile
hu: Profil

en: Operation
hu: Művelet

en: Duration
hu: Időtartam

en: Metrics
hu: Metrikusok

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Function
hu: Függvény

en: Notifications
hu: Értesítések

en: 1 Day
hu: 1 nap

en: 1 Week
hu: 1 hét

en: 1 Year
hu: 1 év

en: City
hu: Város

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: NOTE:
hu: Megjegyzés:

en: Labels
hu: Feliratok

en: Folder
hu: Mappa

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Condition
hu: Feltétel

en: Rules
hu: Szabályok

en: Nickname
hu: Becenév

en: Shared
hu: Megosztott

en: No data available.
hu: Nincs elérhető adat.

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Pending
hu: Függőben

en: Key
hu: Kulcs

en: Token
hu: Vezérjel

en: 1 item | @count items
hu[0]: 1 tétel
hu[1]: @count tétel

en: Domain ID
hu: Domain azonosítója

en: No items selected.
hu: Nincs elem kiválasztva.

en: Source
hu: Forrás

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Features
hu: Jellemzők

en: Functions
hu: Függvények

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Limit
hu: Korlát

en: Period
hu: Pont

en: day
hu: nap

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Long
hu: Hosszú

en: Target type
hu: Cél típusa

en: Source type
hu: Forrás típusa

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Days
hu: Napok

en: Selector
hu: Kiválasztó

en: Object
hu: Objektum

en: Extend
hu: Bővítés

en: Info
hu: Infó

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: critical
hu: kritikus

en: Group Name
hu: Csoport neve

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Start Time
hu: Kezdés ideje

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Cron
hu: Időzítő

en: Max
hu: Legfeljebb

en: Scope
hu: Hatókör

en: Schedules
hu: Ütemezések

en: Changed
hu: Módosítva

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Standard
hu: Általános

en: Status Code
hu: Állapotkód

en: Attach
hu: Csatol

en: Credit
hu: Hitel

en: Resume
hu: Folytatás

en: Quota
hu: Kvóta

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Workspace
hu: Munkaterület

en: Chart type
hu: Grafikon típus

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Review
hu: Áttekintés

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Run
hu: Futás

en: disable
hu: letiltás

en: Storage
hu: Tárolás

en: Limits
hu: Korlátok

en: Cloud
hu: Felhő

en: Mail Settings
hu: Levélküldési beállítások

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Reason
hu: Ok

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Add Group
hu: Csoport hozzáadása

en: Assign
hu: Hozzárendelés

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Copy
hu: Másolás

en: Common
hu: Általános

en: Variables
hu: Változók

en: Sites
hu: Webhelyek

en: 2 hours
hu: 2 óra

en: 3 hours
hu: 3 óra

en: 6 hours
hu: 6 óra

en: Zone ID
hu: Zóna ID

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Yearly
hu: Évi

en: Requester
hu: Felkérő

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Request
hu: Felkérés

en: Once a day
hu: Naponta

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: User Roles
hu: Felhasználói szerepkörök

en: Profiles
hu: Profilok

en: 1 Minute
hu: 1 perc

en: 5 Minutes
hu: 5 perc

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Plan
hu: Terv

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Usage
hu: Használat

en: Detail
hu: Részletek

en: Set
hu: Beállítás

en: Addresses
hu: Címek

en: Packages
hu: Csomagok

en: Organization
hu: Szervezet

en: Email addresses
hu: Email címek

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Others
hu: Továbbiak

en: Locked
hu: Zárolt

en: Data
hu: Adat

en: About
hu: Leírás

en: Ownership
hu: Tulajdoni hányad

en: Report
hu: Beszámoló

en: sort by @s
hu: rendezés @s szerint

en: Zone
hu: Körzet

en: Zone type
hu: Zóna típusa

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Started
hu: Indult

en: Notification
hu: Értesítés

en: The status.
hu: Az állapot.

en: Metric
hu: Metrikus

en: Namespace
hu: Névtér

en: Regions
hu: Régiók

en: Command
hu: Parancs

en: Image Type
hu: Képtípus

en: day | days
hu[0]: nap
hu[1]: nap

en: Output
hu: Kimenet

en: The description.
hu: A leírás.

en: User roles
hu: Szerepkörök

en: Memory
hu: Memória

en: Region name
hu: Régiónév

en: Parameter
hu: Paraméter

en: rule
hu: szabály

en: Image Upload
hu: Képfeltöltés

en: Folder Name
hu: Könyvtárnév

en: Test Mode
hu: Teszt mód

en: Email Settings
hu: Email beállítások

en: Private key
hu: Titkos kulcs

en: Creator
hu: Létrehozta

en: API server
hu: API-kiszolgáló

en: Store name
hu: Az áruház neve

en: Instances
hu: Példányok

en: count
hu: darab

en: Queue
hu: Várólista

en: IP address
hu: IP-cím

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Zoom level
hu: Nagyítás mértéke

en: 2 weeks
hu: 2 hét

en: Custom date format
hu: Egyéni dátum formátum

en: Owner ID
hu: Tulajdonosazonosító

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Alerts
hu: Riasztások

en: Backend
hu: Háttérrendszer

en: The file could not be uploaded.
hu: A fájl nem tölthető fel.

en: Image type
hu: Kép tartalomtípus

en: Change Password
hu: Jelszómódosítás

en: Change date
hu: Dátum változtatása

en: click here
hu: ide kattintva

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: Min
hu: Legkisebb

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Tooltip
hu: Eszköztipp

en: - All -
hu: – Mind –

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Billing
hu: Számlázás

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Resource name
hu: Forrásnév

en: Quotas
hu: Kvóták

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Policy
hu: Irányelv

en: Interface
hu: Felület

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Hosts
hu: Kiszolgálók

en: Change password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Lock
hu: Lezárás

en: Cluster
hu: Fürt

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Remove rule
hu: Szabály eltávolítása

en: Start processing
hu: Feldolgozás indítása

en: Amazon S3 Bucket
hu: Amazon S3 tároló

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Associate
hu: Hozzárendelés

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: Pager options
hu: Lapozó lehetőségek

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Secret
hu: Titok

en: Architecture
hu: Építészet

en: Endpoint
hu: Végpont

en: Subjects
hu: Témák

en: Dirty
hu: Piszkos

en: Interfaces
hu: Felületek

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hu: A kiterjesztéseket szóközzel vagy vesszővel kell elválasztani és nem kell használni a bevezető pontot.

en: Host IP
hu: Kiszolgáló IP

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: Image name
hu: Kép neve

en: Link image to
hu: Kép hivatkozása erre:

en: Capacity
hu: Kapacitás

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Endpoints
hu: Végpontok

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: Clouds
hu: Felhők

en: Instance
hu: Példány

en: Image Style
hu: Képstílus

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Resource type
hu: Forrástípus

en: 1 item
hu: 1 elem

en: @count items
hu: @count elem

en: Email field is required.
hu: Az email mező kötelező.

en: Costs
hu: Költségek

en: Stores
hu: Boltok

en: There is no @label yet.
hu: Nincsen még @label.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
hu[0]: %action művelet @count elemre lett alkalmazva.
hu[1]: %action művelet @count elemre lett alkalmazva.

en: Update this item
hu: Ezen elem frissítése

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
hu: Egy űrlapelem hozzáadása, ami lehetővé teszi műveletek végrehajtását több felhasználón.

en: Completed @current step of @total.
hu: @total lépésből @current lépés kész.

en: User operations bulk form
hu: Felhasználók tömeges műveleteit lehetővé tevő űrlap

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
hu: @entity_type_label %entity_label entitáson való %action művelet végrehajtása nem engedélyezett.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
hu: @entity-type entitástípus %label címkéjének @language nyelvű fordításanak törlése megtörtént.

en: Entity link
hu: Entitáshivatkozás

en: Future format
hu: Jövőidő formátuma

en: Past format
hu: Múltidő formátuma

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: Workspaces
hu: Munkaterületek

en: Workspace ID
hu: Munkaterület azonosítója

en: Apply to selected items
hu: Alkalmazás a kiválasztott elemekre

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.

en: @type: updated %label.
hu: @type: %label frissítve.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
hu[0]: @item elem biztosan törölhető?
hu[1]: @item elemek biztosan törölhetőek?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
hu[0]: @count elem törölve.
hu[1]: @count elem törölve.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
hu[0]: Megfelelő jogosultság hiányában @count elem nem került törlésre.
hu[1]: Megfelelő jogosultság hiányában @count elem nem került törlésre.

en: Refresh interval in seconds
hu: Frissítési időköz másodpercekben
