Cloud (8.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (317 entries)

en: tags
it: tag

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Next
it: Successivo

en: enabled
it: attivato

en: enable
it: attiva

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Totals
it: Totale

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Action
it: Azione

en: Cost
it: Costo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Resources
it: Risorse

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: Tag
it: Etichetta

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Container
it: Contenitore

en: Category
it: Categoria

en: Containers
it: Contenitori

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: up
it: su

en: Import
it: Importa

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Large
it: Grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Icon
it: Icona

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Manage
it: Gestisci

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Total
it: Totale

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Check
it: Assegno

en: status
it: stato

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Create
it: Crea

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: days
it: giorni

en: Active
it: Attivo

en: Date format
it: Formato data

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Never
it: Mai

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Hostname
it: Nome host

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Field name
it: Nome del campo

en: Count
it: Numero

en: Click here
it: Clicca qui

en: Conditions
it: Condizioni

en: Normal
it: Normale

en: N/A
it: N/D

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Processor
it: Processore

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Scale
it: Scala

en: Medium
it: Medio

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: Details
it: Dettagli

en: End Date
it: Data inizio

en: Domain
it: Dominio

en: Amount
it: Importo

en: State
it: Stato

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Proprietario

en: Store
it: Negozio

en: Group name
it: Nome gruppo

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Start
it: Inizio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Security
it: Sicurezza

en: Role
it: Ruolo

en: Allow
it: Permetti

en: User data
it: Dati utente

en: Kind
it: Tipo

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Enable test mode?
it: Abilitare la modalità test?

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Simple List
it: Lista Semplice

en: Clone
it: Clona

en: Order
it: Ordina

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Profile
it: Profilo

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Metrics
it: Numeri

en: Threshold
it: Soglia

en: Function
it: Funzione

en: Notifications
it: Notifiche

en: City
it: Città

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Labels
it: Etichette

en: Sort by
it: Ordina per

en: Condition
it: Condizione

en: Rules
it: Regole

en: Port
it: Porta

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Pending
it: In sospeso

en: Key
it: Chiave

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Source
it: Sorgente

en: Accept
it: Accetta

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Features
it: Funzionalità

en: Parameters
it: Parametri

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Limit
it: Limite

en: Period
it: Punto

en: day
it: giorno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Long
it: Lungo

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Source type
it: Tipo di sorgente

en: Revert
it: Ripristina

en: Days
it: Giorni

en: Selector
it: Selettore

en: Extend
it: Estendi

en: Info
it: Informazioni

en: warning
it: avviso

en: critical
it: critico

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Permissions
it: Permessi

en: Scope
it: Portata

en: Changed
it: Modificato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Attach
it: Allega

en: Credit
it: Credito

en: Resume
it: Ripresa

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Review
it: Revisione

en: Processing
it: In elaborazione

en: disable
it: disattiva

en: Storage
it: Archiviazione

en: Limits
it: Limiti

en: Mail Settings
it: Impostazioni e-mail

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Reason
it: Ragione

en: Apply
it: Applica

en: Assign
it: Assegna

en: Select
it: Scegliere

en: Copy
it: Copia

en: Variables
it: Variabili

en: @count days
it: @count giorni

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Profiles
it: Profili

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Plan
it: Piano

en: Service
it: Servizio

en: Usage
it: Utilizzo

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Packages
it: Imballi

en: Organization
it: Organizzazione

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Data
it: Dati

en: About
it: Informazioni

en: Report
it: Resoconto

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: Suspend
it: Sospendere

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Started
it: Iniziato

en: Notification
it: Notifica

en: Metric
it: Metrico

en: Image Type
it: Tipo di contenuto Immagine

en: Output
it: In uscita

en: The description.
it: La descrizione.

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Parameter
it: Parametro

en: rule
it: regola

en: Test Mode
it: Modalità test

en: Private key
it: Chiave privata

en: Creator
it: Utente

en: Store name
it: Nome negozio

en: Reservation
it: Prenotazione

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Owner ID
it: ID proprietario

en: Locations
it: Posizioni

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Image type
it: Tipo di immagine

en: Change Password
it: Cambia Password

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Resource
it: Risorsa

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Interface
it: Interfaccia

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Lock
it: Bloccare

en: Cluster
it: Gruppo

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Monitor
it: da tenere sotto controllo

en: Component name
it: Nome del componente

en: Master
it: Principale

en: Instance
it: Istanza

en: There is no @label yet.
it: Non esiste ancora @label.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
it[0]: %action eseguita su @count elemento.
it[1]: %action eseguita su @count elementi.

en: Update this item
it: Aggiorna questo elemento

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
it: Aggiungere al form un elemento che consente di eseguire operazioni su più utenti.

en: Completed @current step of @total.
it: Completato il passo @current su @total.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
it: Nessun accesso per eseguire l'azione %action sull'entità @entity_type_label %entity_label.

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
it: Eliminata la traduzione in @language di %label @entity-type.

en: Entity link
it: Collegamento entità

en: Future format
it: Nuovo formato

en: Past format
it: Vecchio formato

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
it[0]: Sei sicuro che vuoi eliminare questo @item?
it[1]: Sei sicuro che vuoi eliminare questi @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
it[0]: Eliminato @count oggetto.
it[1]: Eliminati @count oggetti.
    
    .
