Cloud (8.x-1.2-rc2) - en to ar translation catalogue (143 entries)

en: tags
ar: وسوم

en: Images
ar: الصور

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Private
ar: خاص

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Public
ar: عام

en: Log
ar: السجل

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Cost
ar: كلفة

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Resources
ar: مصادر

en: Projects
ar: المشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Tag
ar: وسم

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Country
ar: الدولة

en: Variable
ar: متغير

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Icon
ar: أيقونة

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Views
ar: الرؤى

en: View
ar: عرض

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Event
ar: الحدث

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: States
ar: الحالات

en: User
ar: المستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Location
ar: الموضع

en: Group ID
ar: معرف مجموعة

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Conditions
ar: الشروط

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Processor
ar: معالج

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Details
ar: التفاصيل

en: Amount
ar: المبلغ

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start
ar: البداية

en: Role
ar: الدور

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Order
ar: الترتيب

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Template
ar: القالب

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Operation
ar: عملية

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Key
ar: المفتاح

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: Source
ar: المصدر

en: Features
ar: الخصائص

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Limit
ar: حد

en: Long
ar: طويل

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Revert
ar: استرجع

en: Extend
ar: الوحدات

en: Info
ar: معلومات

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Changed
ar: تم التغير

en: Failed
ar: فشل

en: Attach
ar: أرفق

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Workspace
ar: منطقة / مساحة  العمل

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Assign
ar: اربط

en: Copy
ar: نسخ

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: rule
ar: قاعدة

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: - Any -
ar: - اختر -

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Resource
ar: مصدر

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة

en: Workspaces
ar: مناطق/ مساحات العمل

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.
