Cloudwords for Multilingual Drupal (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (93 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Approve
uk: Схвалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Test
uk: Тест

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Summary
uk: Резюме

en: Update
uk: Оновити

en: Notes
uk: Примітки

en: n/a
uk: н/д

en: Upload
uk: Викласти

en: content type
uk: тип матеріалу

en: type
uk: тип

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Imported
uk: Імпортовано

en: status
uk: стан

en: Created
uk: Створено

en: Block
uk: Блок

en: Out of date
uk: Застаріло

en: Published
uk: Опубліковано

en: File name
uk: Назва файла

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Authored by
uk: Автор

en: Desc
uk: Спад

en: Inactive
uk: Неактивно

en: node
uk: матеріал

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Department
uk: Відділ

en: Languages
uk: Мови

en: Replace
uk: Замінити

en: Production
uk: Експлуатація

en: Changed
uk: Змінено

en: Failed
uk: Невдало

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Environment
uk: Середовище

en: Apply
uk: Застосувати

en: Not translated
uk: Не перекладено

en: Mark
uk: Позначити

en: Unmark
uk: Зняти позначення

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Offset
uk: Зміщення

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: outdated
uk: застаріло

en: <strong>@language_name</strong> (source)
uk: <strong>@language_name</strong> (джерело)

en: add translation
uk: додати переклад

en: Stage
uk: Стадія

en: Bundle
uk: Пакет

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: No languages available.
uk: Немає доступних мов.

en: language
uk: мова

en: Import status
uk: Стан імпортування

en: Create Project
uk: Створити проект

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Import failed
uk: Помилка імпортування

en: Source name
uk: Вихідна назва

en: The owner of the profile.
uk: Власник профілю.

en: Processed @current out of @total files.
uk: Оброблено файлів @current з @total.

en: Asc
uk: Зрост

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Master
uk: Головне

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
uk: Тип матеріалу (наприклад, "запис у блозі", "допис на форум", "розповідь" тощо).

en: Translation exists
uk: Переклад існує

en: Processed @current out of @total modules.
uk: Оброблено модулів: @current з @total.

en: Select a language.
uk: Оберіть мову.

en: Active Projects
uk: Активні проекти

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: The project name already exists.  Please create a unique project name.
uk: Назва проекту вже використовується. Будь ласка, оберіть іншу унікальну назву проекту.

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: Object type for this string
uk: Об'єктний тип для цього рядка
